Home » YAZILARIM » EN SEKSİ ŞEY: SAMİMİYET

EN SEKSİ ŞEY: SAMİMİYET

EN SEKSİ ŞEY: SAMİMİYET

15 Mayıs 2011

Bizi, en insan yapan özelliğimizin başında ne gelir? diye kendime sorduğumda, benim aklıma samimiyet geliyor. Türk dil kurumunun sözlüğüne baktığımızda, samimiyet: “içtenlik, senli benli olma durumu” olarak tanımlanmakta.

İçtenlik; içimizden geldiği gibi, sahte olmayan, sahici kelimelerini çağrıştırıyor bende ve yanına güveni alır bir de… Karşısında, savunmada hissetmezsiniz kendinizi samimiyetin. Ruhundan geleni, bedeni taşır ve yakışır kişinin. Duyguları eğreti durmaz. İyi bir dansçının, ritm duygusunun olması gibidir, hani müziği aldığı gibi yorumlar ve yansıtır çarpıtmadan.

“Candan” deriz bir de… Bu sözcük de samimiyetin kardeşidir bence. “Can” dan “canan” ına giden yolda yoktur, çıkar yoktur. Gönül penceresini ötekine açmaktır. Vermek yük olmaz ona, verdikçe içinde çoğaldığını hisseder; iyi ve güzelin.

Samimiysen; acıyı da sevinci de bölüşürsün, anı kaçırmazsın. Duyarlısındır ve karşındakinin ne beklediğini yakalarsın. Sevme becerisi de buradan gelir çünkü, gönül gözüyle görür, işitir ve anlar kişi. Bir tek anı yaratmak için bile uzun süre kafa patlatabilir; o an eşsiz olsun diye.

O anı, doyasıya yaşamadaki başarısı; canı yürekten selamlayabildiğinden diğerini, o ana kendisini bırakabildiğinden, teslim olabildiğindendir.

Hediye alırken sevdiğine bile belli eder samimiyetsiz kendini; laf olsun, adet yerini bulsun diyedir seçtiği şey. Ama diğeri, geniş zaman ve emek harcar, karşıdaki kendini özel hissetsin diye.

Parayla ilşkisinde de tanırsınız onu, bir türlü eli gitmez cebine! Cömertin, gönlü de cömerttir, gönülden verir verince…

Samimi insan, kendisini dünyaya ve insanlara açmaktan çekinmediği için, doyurucu ilişkiler yaşar. Samimiyetsiz ise, güvensiz ve korkak olduğu için huzursuz ilişkiler yaşar ve bu nedenle cinsel hazlarının peşinde koşar.

Kişinin benlik duygusu ne kadar güçlüyse, yakınlaşma becerisi de o kadar büyüktür. Tam bir benlik duygusuna sahip olmayan kişiler, güvensiz kişiler samimiyet düzeyi düşük ilişkiler yaşarlar. Sağlam benlik sahibi, kendini gerçekleştirmiş kişiler; bencil olmayan, romantik sevme biçimleri sergilerler ve ilişkileri de bir hayli samimidir.

Stratejik davranan, sürekli oynayan, samimi olmayan insanların ilişkileri çatışmalıdır ve yürümez.

Fiziksel anlamda samimileşip, hızlıca seks yaşayanlar kısa süre sonra önemli bir boşluk duygusuna kapılırlar. Çünkü, insanın aradığı ruhsal olarak kurulan yakınlık ve samimiyettir yani; hayatın tümünü kapsayan bir kavrama ve kucaklama.

Ve bence, “canım” kelimesi sevdiğine söylenen en samimi sözdür. Elbette “can” ından geldiğinde ve bir nefeste içine çeker gibi söylendiğinde…

Bu yüzden, en seksi şeydir samimiyet.