Home » YAZILARIM » BOŞANMADAN ÖNCE…

BOŞANMADAN ÖNCE…

BOŞANMADAN ÖNCE…

23 Mart 2011

Boşanma konusundaki bir önceki yazını çok ilgi görmesi nedeniyle, bu konuda yazmaya devam etmem gerektiğini düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla, boşanmayı düşünen ya da ilişkisinin bittiğini düşünüp bunu yapmaya cesaret edemeyen ve mutsuz olan birçok evli çift var.

Ancak, öncelikle ilişkinizi bir masaya yatırmaya ne dersiniz? Hiç düşündünüz mü? Bir zamanlar bu adam ya da kadınla niye evlenmiştim? diye…

  • Yalnız olduğunuz bir dönemde yalnızlıktan kurtulmak için mi?
  • Mutsuz bir aile ortamından kaçmak için mi?
  • Çocuk yapma yaşım geldi deyip çocuk için mi?
  • Yoksa kendinize ana-babalık yapacak birini bulduğunuz için mi? Ya da siz ana-babalık yapmak için mi?
  • Ya da aşık olup kaptırıp gittiğiniz için mi?
  • Mutsuz biri, evlenerek mutluluğu yakalayacağını düşünerek de evlenebilir.

Ne yazık ki bizim eş seçimimiz bilinç düzeyinde olmuyor. Bilinçdışı tanıdık gelen birine doğru yönelebiliyoruz.

Gerçekte ise yaşamı tek başına göğüsleyebilecek hale geldiğinizde ve yalnız bir insan olarak mutluluğu yakaladığınızda, başka bir kişiyle birlikte yaşamı göze alabilirsiniz.

Bu nedenle evliliğiniz zaman içinde umduğunuz gibi gitmeyebilir. Beklentileriniz karşılanmayabilir, hayal kırıklıklarınız birikir.

Neler sebep olabilir bunlara?

  • Siz ya da eşiniz kişisel bir değişim geçirmiş ya da gelişim sürecinden geçmiş olabilirsiniz. O zaman etkileşim sisteminiz bozulabilir. Biri değiştiğinde diğeri onu yakalayamayabilir. O zaman sorunlar olmaya başlar.
  • Eşler anne-babalarının rollerini devam ettirebilirler. İşlevsel olmayan anne-baba davranış modelleri evliliği zorlar. Mesela boyun eğen, ödünleyen anne modelini kız çocuk içselleştirebilir ve evliliğinde kendisi de aynı şekilde davranır. Bu da bir süre sonra öfke yaratacağından sorun olur.
  • Bazen üçüncü bir kişinin varlığı yüzünden ilişki tehlikeye girebilir. Eşlerden birinin bir başkasıyla birlikte olması için ilişkisini bozmasının pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlisi, ilişkinin temelinde çatlakların olması ya da kötü giden bir ilişkinin sonucu olabilir.
  • Son olarak yapılan uzun soluklu bir araştırmada, boşanan çiftlerin boşanma sebeplerinin kavga ve çatışmalar değil “özensizlik” olduğu ileri sürülmektedir.

Örneğin; gün içinde aranma “aklımdasın” anlamı taşır. Hastalandığında merak etme, tetkiklere beraber gitme, sevdiği krepi sabah onun için yapma, güzel sözler söyleme, dinleme, eşinin sevdiği programlar yapma, eşinin ailesine özen gösterme, özel günleri hatırlama, başbaşa seyahat etme gibi şeylerin giderek azalması ya da olmamasının boşanma sebebi olduğu bulgulanmış.

Evet, ilişkiniz hakkında evlilik danışmanının yardımı olur mu? Hem eşiniz hem siz ilişkinizin aksayan yönleri ile ilgili emek verirseniz kesinlikle yararı olur. Sadece tek taraf istekli olursa yürümez. Bu nedenle evlilik danışmanlığı alacaksanız, gerçekten ilişkiniz için birşeyler yapmayı ve kurtarmayı istemelisiniz. Bu konuda “Evlilik Terapisi” ile ilgili yazımı okuyunuz.

Devam edecek…