BackWPup v3.0-alpha-4 - en to ru translation catalogue (773 entries)

en:  %s is not a valid bucket name.
ru:  %s недопустимое имя bucket

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
ru: %1$d файлов с %2$s в архиве.

en: %1$d folders to back up.
ru: %1$d папок для резервного копирования.

en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: %1$s at %2$s by WP-Cron
ru: %1$s в %2$s из WP-Cron

en: %2$s table %1$s not optimized.
ru: %2$s таблицы %1$s не оптимизировано.

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
ru: %A = Прописные символы до полудня (AM) и после полудня (PM)

en: %B = Swatch Internet Time
ru: %B = Эталонное время интернет

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
ru: %G = Час в 24-часовом формате без ведущих нулей

en: %H = Hour in 24-hour format, with leading zeros
ru: %H = Час в 24-часовом формате с ведущими нулями

en: %U = UNIX timestamp (seconds since January 1 1970 00:00:00 GMT)
ru: %U = Отметка времени Unix (в секундах с 1 января 1970 00:00:00 GMT)

en: %Y = Four digit representation for the year
ru: Четырехзначное обозначение года

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
ru: %a = Строчные символы до полудня (am) и после полудня (pm)

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
ru: %d = Две цифры дня месяца с ведущими нулями

en: %d ERROR | %d ERRORS
ru[0]: %d ОШИБКА
ru[1]: %d ОШИБОК

en: %d WARNING | %d WARNINGS
ru[0]: %d ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
ru[1]: %d ПРЕДУПРЕЖДЕНИЙ

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка отправить резервную копию в Microsoft Azure (Blob)...

en: %d. Try to dump database&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка дампа базы данных&#160;&hellip;

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка отправки файла резервной копии на Dropbox...

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка отправки файла резервной копии на FTP-сервер...

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка отправить файл резервной копии на SugarSync...

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка проверить базу данных ...

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка создать экспорт WordPress в XML файл&#160;&hellip;

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
ru: %d. Попытка создать архив ...

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка создать файл с установленным плагином именем&#160;&hellip;

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка сделать список папок для резервного копирования ...

en: %d. Trying to optimize database&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка оптимизировать базу данных&#160;&hellip;

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
ru: %d. Попытка отправить резервную копию на Rackspace cloud...

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
ru: %d. Попытка отправить файл резервной копии на сервис S3...

en: %d. Trying to send backup with e-mail&hellip;
ru: %d. Попытка отправки резервной копии по почте...

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
ru: %g = Час в 12-часовом формате без ведущих нулей

en: %h = Hour in 12-hour format, with leading zeros
ru: %h = Час в 12-часовом формате с ведущими нулями

en: %i = Two digit representation of the minute
ru: %i = Двухзначное обозначение минут

en: %j = Day of the month, without leading zeros
ru: %j = День месяца без ведущих нулей

en: %m = Day of the month, with leading zeros
ru: %m = День месяца с ведущими нулями

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
ru: %n = Обозначение месяца (без ведущих нулей)

[ctx: %s = Folder name]
en: Folder %s for archive not found
ru: Папка%s для архива не найдена

en: %s = Two digit representation of the second
ru: %s = Двухзначное обозначение секунд

[ctx: %s = file name]
en: Method to archive file %s not detected
ru: Метод для архивного файла %s не обнаружен

en: %s Dashboard
ru: Панель инструментов %s

en: %s Job:
ru: Задание %s:

en: %s Jobs
ru: Задания %s

en: %s Logs
ru: Журналы %s

en: %s Manage Backup Archives
ru: Управление резервными копиями %s

en: %s Settings
ru: Настройки %s

en: %s Welcome
ru:  Добро пожаловать в %s

en: %s available at SugarSync
ru: %s aдоступно на SugarSync

en: %s available on your Dropbox
ru: %s доступно на Вашем Dropbox

en: %s hours
ru: %s час.

en: %u = Two digit representation of the microsecond
ru: %u = Двухзначное обозначение микросекунд

en: %y = Two digit representation of the year
ru: %y = Двухзначное обозначение года

en: &mdash; No role for BackWPup &mdash;
ru: &mdash; Нет роли для BackWPup &mdash;

en: (ER_CHANGED) Entry has been changed
ru: (ER_CHANGED) Введенное значение было изменено

en: (ER_CLOSE) Closing zip archive failed
ru: (ER_CLOSE) Неудача при закрытии ZIP-архива

en: (ER_COMPNOTSUPP) Compression method not supported
ru: (ER_COMPNOTSUPP) Метод сжатия не поддерживается

en: (ER_CRC) CRC error
ru: (ER_CRC) Ошибка CRC

en: (ER_DELETED) Entry has been deleted
ru: (ER_DELETED) Введенное значение было удалено

en: (ER_EOF) Premature EOF
ru: (ER_EOF) Преждевременный конец файла

en: (ER_EXISTS) File already exists
ru: (ER_EXISTS) Файл уже существует

en: (ER_INCONS) Zip archive inconsistent
ru: (ER_INCONS) ZIP-архив несовместим

en: (ER_INTERNAL) Internal error
ru: (ER_INTERNAL) Внутренняя ошибка

en: (ER_INVAL) Invalid argument
ru: (ER_INVAL) Неверный аргумент

en: (ER_MEMORY) Malloc failure
ru: (ER_MEMORY) Не достаточно памяти

en: (ER_MULTIDISK) Multi-disk zip archives not supported
ru: (ER_MULTIDISK) Мульти-диск ZIP-архивов не поддерживается

en: (ER_NOENT) No such file
ru: (ER_NOENT) Нет такого файла

en: (ER_NOZIP) Not a zip archive
ru: (ER_NOZIP) Это не ZIP-архив

en: (ER_OPEN) Can't open file
ru: (ER_OPEN) Не удается открыть файл

en: (ER_READ) Read error
ru: (ER_READ) Ошибка чтения

en: (ER_REMOVE) Can't remove file
ru: (ER_REMOVE) Не удается удалить файл

en: (ER_RENAME) Renaming temporary file failed
ru: (ER_RENAME) Неудача при переименовании временного файла

en: (ER_SEEK) Seek error
ru: (ER_SEEK) Ошибка поиска

en: (ER_TMPOPEN) Failure to create temporary file
ru: (ER_TMPOPEN) Ошибка при создании временного файла

en: (ER_WRITE) Write error
ru: (ER_WRITE) Ошибка чтения

en: (ER_ZIPCLOSED) Containing zip archive was closed
ru: (ER_ZIPCLOSED) ZIP-архив с содержимым был закрыт

en: (ER_ZLIB) Zlib error
ru: (ER_ZLIB) Ошибка Zlib

en: - Use site settings: retrieves the e-mail settings of your site. -PHP mail(): needs more PHP memory
ru: - Использовать настройки сайта: получить настройки Вашего сайта. -PHP mail(): требуется много памяти PHP

en: 1 ERROR | %d ERRORS
ru[0]: 1 ОШИБКА
ru[1]: %d ОШИБОК

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
ru[0]: 1 ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
ru[1]: %d ПРЕДУПРЕЖДЕНИЙ

en: <img src="%s"/> <a href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
ru: <img src="%s"/> <a href="%s">Получить BackWPup Pro сейчас.</a>

en: <strong>Automatic update from MarketPress</strong>
ru: <strong>Автоматическое обновление с MarketPress</strong>

en: <strong>Dynamically loaded documentation</strong>
ru: <strong>Динамически загружаемая документация</strong>

en: <strong>Premium support</strong>
ru: <strong>Премиум-поддержка</strong>

en: A BackWPup job is already running
ru: Задание BackWPup уже запущено

en: A container could not be found!
ru: Контейнер не может быть найден!

en: A job is already running.
ru: Задание уже выполняется.

en: A tarballed, BZipped archive (fast and less memory)
ru: Tarball файл, BZipped архив (быстрый и меньше памяти)

en: A tarballed, GZipped archive (fast and less memory)
ru: Tarball файл, GZipped архив (быстрый и меньше памяти)

en: A tarballed, not compressed archive (fast and less memory)
ru: Tarball файл, а не сжатый архив (быстрый и меньше памяти)

en: API Key
ru: API ключей

en: API Keys
ru: Ключи API

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
ru: ВНИМАНИЕ: невозможно рассчитать Cron!

en: ATTENTION: Job runs every %d hours!
ru: ВНИМАНИЕ: Задание выполняется каждые %d час(а)!

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
ru: ВНИМАНИЕ: Задание выполняется каждые %d мин.!

en: Abort
ru: Прервать

en: Abort!
ru: Прекратить!

en: Aborted by user!
ru: Прервано пользователем!

en: Aborted, because no progress for 2 hours!
ru: Прерывано, т.к. 2 часа небыло никаких действий!

en: About
ru: О программе

en: Access Key
ru: Ключ доступа

en: Access key
ru: Ключ доступа

en: Account name
ru: Имя учетной записи

en: Active plugins:
ru: Активные плагины:

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Job
ru: Добавить задание

en: Added "%s" to backup file list
ru: Добавлено  "%s" в список файлов резервного копирования

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
ru: Добавлен XML экспорт "%1$s" с %2$s в список файлов резервных копий.

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
ru: Добавлен дамп базы данных "%1$s" с %2$s в список файлов базы данных

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
ru: Добавлен файл списка плагинов "%1$s" с %2$s в список файлов резервных копий.

en: Admin Bar
ru: Панель администратора

en: Admin bar
ru: Панель администратора

en: All content
ru: Всё содержимое

en: All images with -???x???. will be excluded. Use a plugin like Regenerate Thumbnails to rebuild them after a restore.
ru: Все изображения с -???x???. будут исключены. Используйте плагин типа Regenerate Thumbnails, чтобы переустановить их после  восстановления.

en: All plugin information:
ru: Вся информация о плагинах:

en: All your passwords
ru: Все ваши пароли

en: Alternative WP Cron
ru: Альтернативный WP Cron

en: Amazon specific settings
ru: Специальные настройки Amazon

en: Amazon: Storage Class
ru: Amazon: Класс хранилища

en: Any (*)
ru: Любой (*)

en: April
ru: Апрель

en: Archive Format
ru: Формат архива

[ctx: Archive compression method]
en: Compression method is %s
ru: Метод сжатия %s

en: Archive name
ru: Имя архива

en: Archive size is %s.
ru: Размер архива %s.

en: August
ru: Август

en: Authenticate
ru: Выполните проверку подлинности

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
ru: Авторизация на SugarSync с ником %s

en: Authenticated with Dropbox of user %s
ru: Авторизация на Dropbox пользователя %s

en: Authenticated!
ru: Проверка подлинности выполнена!

en: Authentication
ru: Идентификация

en: Auto
ru: Авто

en: Auto = Uses PHP class ZipArchive if available; otherwise uses PclZip.<br />ZipArchive = Uses less memory, but many open files at a time.<br />PclZip = Uses more memory, but only 2 open files at a time.
ru: Авто = Использует PHP класс ZipArchive если таковые имеются, в противном случае использует PclZip.<br />ZipArchive = использует меньше памяти, но много открытых файлов одновременно.<br />PclZip = использует больше памяти, но только 2 открытых файлов за один раз.

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
ru: Не достаточно места на SugarSync. Доступно: %s.

en: BackWPup Admin
ru: Администратор BackWPup

en: BackWPup Dashboard
ru: Панель инструментов BackWPup

en: BackWPup Pro offers you first-class premium support and more features like a wizard for scheduled backup jobs, differential backup of changed directories in the cloud and much more!
ru: BackWPup Pro предлагает Вам первоклассную премиум-поддержку и другие  функции, такие как мастер планирования заданий резервного копирования, дифференциальное резервное копирование измененных каталогов в облако и многое другое!

en: BackWPup Pro version
ru: Версия BackWPup Pro

en: BackWPup Role
ru: Роль BackWPup

en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
ru: BackWPup архив из %1$s: %2$s

en: BackWPup archive sending TEST Message
ru: Отправка тестового сообщения BackWPup

en: BackWPup comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
ru: BackWPup поставляется БЕЗ ВСЯКИХ ГАРАНТИЙ. Это свободное программное обеспечение, и Вы можете распространять ее при определенных условиях.

en: BackWPup jobs checker
ru: Проверка заданий BackWPup

en: BackWPup jobs helper
ru: Помощник заданий BackWPup

en: BackWPup log for %1$s from %2$s at %3$s
ru: Журнал BackWPup для %1$s из %2$s в %3$s

en: BackWPup requires PHP version 5.2.6 or greater and WordPress 3.2 or greater.
ru: BackWPup требуестся PHP версии 5.2.6 или выше и WordPress 3.2  или выше.

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures the backups are redundant.
ru: BackWPup поддерживает несколько облачных сервисов параллельно. Это гарантирует, что резервные копии являются избыточными.

en: BackWPup version
ru: Версия BackWPup

en: Backup File Creation
ru: Создание резервной копии

en: Backup File transferred to RSC://
ru: Файлы резервной копии переданы на RSC://

en: Backup archive created.
ru: Резервная копия создана.

en: Backup archive too big to be sent by e-mail!
ru: Архив слишком большой для отправки по почте!

en: Backup archive: %s
ru: Архив: %s

en: Backup archives management
ru: Управление резервными копиями

en: Backup as email
ru: Резервное копирование как email

en: Backup content folder
ru: Папка содержимого

en: Backup plugins
ru: Плагины

en: Backup root folder
ru: Корневой каталог

en: Backup sent by e-mail
ru: Отправить резервные копии по e-mail

en: Backup settings
ru: Настройки резервного копирования

en: Backup themes
ru: Темы

en: Backup to Dropbox
ru: Резервное копирование на Dropbox

en: Backup to FTP
ru: Резервное копирование на FTP

en: Backup to FTP server
ru: Резервное копирование на FTP-сервер

en: Backup to Folder
ru: Резервное копирование в папку

en: Backup to Microsoft Azure
ru: Резервное копирование на  Microsoft Azure

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
ru: Резервное копирование на  Microsoft Azure (Blob)

en: Backup to Rackspace Cloud Files
ru: Резервное копирование на Rackspace Cloud Files

en: Backup to S3 services <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)</small>
ru: Резервное копирование на сервис S3 услуг <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope и др.)</small>

en: Backup to SugarSync
ru: Резервное копирование на SugarSync

en: Backup to an S3 Service
ru: Резервное копирование на сервис S3

en: Backup to your web space
ru: Резервное копирование в Ваше веб-пространство

en: Backup transferred to %s
ru: Резервные копии переданы %s

en: Backup transferred to %s.
ru: Передано %s резервной копии

en: Backup transferred to FTP server: %s
ru: Резервная копия передана FTP-сервер: %s

en: Backup type
ru: Тип резервного копирования

en: Backup uploads folder
ru: Папка загрузок

en: Backup wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico from root.
ru: Резервное копирование wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd и favicon.ico из корневого каталога.

en: Backup/Log Date/Time
ru: Архив/Дата/Время

en: Backups
ru: Резервные копии

en: Backups folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
ru: Папка резервных копий %s не не существует и не может быть создана. Пожалуйста, создайте её и установите соответствующие права записи.

en: Backups folder %s is not read or writable. Please set proper write permissions.
ru: Папка резервных копий %s не доступна для чтения или записи. Пожалуйста, установите соответствующие права записи.

en: Backups folder does not exist or is not writable for BackWPup
ru: Папка резервных копий не существует или не доступна для записи для BackWPup

en: Blob container
ru: Контейнер Blob

en: Blog Time
ru: Время блога

en: Blog Time offset
ru: Смещение времени блога

en: Blog Timezone
ru: Часовой пояс блога

en: Blog charset
ru: Кодировка блога

en: Blog language
ru: Язык блога

en: Bucket %1$s created in %2$s.
ru: Bucket %1$s в %2$s создан.

en: Bucket %s could not be created.
ru: Bucket %s не может быть создан.

en: Bucket selection
ru: Выбор bucket

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
ru: По умолчанию все зашифровано: подключение к внешним услугам, локальным файлам и доступ к каталогам.

en: CHMOD Dir
ru: Каталог CHMOD

en: Cannot add "%s" to zip archive!
ru: Невозможно добавить "%s" в ZIP-архив!

en: Cannot connect to FTP server: %s
ru: Не удается подключиться к FTP-серверу: %s

en: Cannot connect to MySQL database %1$d: %2$s
ru: Невозможно подключиться к базе данных MySQL %1$d: %2$s

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
ru: Не удается подключиться по явно-заданному SSL-FTP к серверу: %s

en: Cannot create folder: %1$s
ru: Невозможно создать папку: %1$s

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
ru: Не возможно удалить "%s" на FTP-сервере!

en: Cannot delete backup from %s.
ru: Не удается удалить резервные копии  из '%s'.

en: Cannot enter normal mode
ru: Не возможно войти в нормальный режим

en: Cannot enter passive mode
ru: Невозможно войти в пассивном режиме

en: Cannot open archive file
ru: Не удается открыть файл архива

en: Cannot open dump file
ru: Не удается открыть файл дампа

en: Cannot open source file %s to archive
ru: Не удается открыть исходный файл %s в архиве

en: Cannot transfer backup to FTP server!
ru: Невозможно передать резервную копию на FTP-сервер!

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
ru: Невозможно передать резервные копии на Rackspace Cloud.

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
ru: Невозможно передать резервные копии на S3! (%1$d) %2$s

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
ru: Невозможно передать резервную копию на SugarSync!

en: Change destination
ru: Изменение места хранения

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
ru: Изменения для задания <i>%s</i> сохранены.

en: Cheating, huh?
ru: Обман, да?

en: Check WordPress database tables only
ru: Проверка только таблиц базы данных Wordpress

en: Check database tables
ru: Проверка таблиц базы данных

en: Check the installation
ru: Проверить установку

en: Check the job log
ru: Проверить журнал задания

en: Close working screen
ru: Закрыть рабочий экран

en: Cloud Support
ru: Поддержка облака

en: Complete database backup
ru: Полное резервное копирование базы данных

en: Complete file backup
ru: Полное резервное копирование файлов

en: Compress log files with GZip.
ru: Сжатие файлов журналов с помощью GZip.

en: Compression
ru: Сжатие

en: Connected to FTP server: %s
ru: Подключен к FTP-серверу: %s

en: Connected to MS Azure container "%s".
ru: Подключен к контейнеру MS Azure "%s"

en: Connected to Rackspace cloud files container %s
ru: Подключено к контейнеру Rackspace cloud files %s

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
ru: Подключено к S3 Bucket "%1$s" in %2$s

en: Connected to database %1$s on %2$s
ru: Подключение к базе данных %1$s на %2$s

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
ru: Подключен по явно-заданному SSL-FTP к серверу: %s

en: Container selection
ru: Выбор контейнера

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy of
ru: Копия

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
ru: Скопируйте ссылку для внешнего запуска. Эта опция должна быть активирована, чтобы сделатьссылку рабочей.

en: Create Account
ru: Регистрация

en: Create Sugarsync account
ru: Создать учетную запись SugarSync

en: Create a Job
ru: Создать задание

en: Create a backup archive
ru: Создать архив

en: Create a new bucket
ru: Создать новый bucket

en: Create a new container
ru: Создать новый контейнер

en: Creates an .sql database dump file
ru: Создает .sql дамп базы данных

en: Creates archive
ru: Создает архив

en: Current PHP user
ru: Текущий пользователь PHP

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
ru: Пользовательские ключи API для DropBox и SugarSync

en: DB Backup
ru: Архив БД

en: DB Check
ru: Проверка БД

en: DB Optimize
ru: Оптимизация БД

en: DEPRECATED:
ru: УСТАРЕЛО:

en: Dashboard
ru: Панель инструментов

en: Data compression
ru: Сжатие данных

[ctx: Database Charset]
en: Cannot set DB charset to %s
ru: Невозможно установить кодировку для БД %s

en: Database backup
ru: Резервное копирование базы данных

en: Database backup as mysqldump per command line
ru: Резервное копирование базы данных, как mysqldump в командной строке

en: Database backup for additional MySQL databases
ru: Резервное копирование базы данных для дополнительных баз данных MySQL

en: Database check
ru: Проверка база данных

en: Database check done!
ru: Проверка базы данных выполнена!

en: Database dump done!
ru: Дамп базы данных готов!

en: Database error %1$s for query %2$s
ru: Ошибка базы данных %1$s для запроса %2$s

en: Database optimization done!
ru: Оптимизация базы данных выполнена!

en: Day of Month:
ru: День месяца:

en: Day of Week:
ru: День недели:

en: December
ru: Декабрь

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Sugarsync authentication!
ru: Удалить идентентификацию SugarSync !

en: Destinations
ru: Место

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
ru: Дифференциальное резервное копирование измененных каталогов Dropbox

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
ru: Дифференциальное резервное копирование измененных каталогов MS Azure

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
ru: Дифференциальное резервное копирование измененных каталогов Файлов Rackspace Cloud

en: Differential backup of changed directories to S3
ru: Дифференциальное резервное копирование измененных каталогов S3

en: Disabled PHP Functions:
ru: Отключенные функции PHP:

en: Disabled WP Cron
ru: Откл.  WP Cron

en: Disabled due to missing PHP function.
ru: Отключено из-за отсутствия функции PHP.

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Display folder sizes on Files tab if job edited. (Might increase loading time of Files tab.)
ru: Показать размеры папок на вкладке Файлы, если задание отредактировано. (Может увеличить время загрузки вкладки Файлы.)

en: Display working log
ru: Показать рабочий журнал

en: Do not delete files while syncing to destination!
ru: Не удалять файлы при синхронизации на месте хранения!

en: Do you want to see BackWPup in the WordPress admin bar?
ru: Вы хотите, видеть BackWPup на панели администратора WordPress?

en: Documentation
ru: Документация

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
ru: Не производить резервное копирование миниатюр из папки загрузки сайта.

en: Download
ru: Загрузить

en: Download database backup
ru: Скачать резервную копию базы данных

en: Download last backup
ru: Скачать последнюю резервную копию

en: Dropbox authentication complete!
ru: Авторизация на Dropbox выполнена!

en: Dropbox authentication must be re-entered
ru: Аутентификация Dropbox, должны быть проведена заново

en: Dropbox authentication not approved
ru: Получен неправильный токен для идентификации Dropbox!

en: Dump database table "%s"
ru: Дамп таблицы базы данных "%s"

en: Dumpfile compression
ru: Сжатие файла дампа

en: Dumpfile name
ru: Имя файла дампа

en: E-Mail "From" field (Name &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)
ru: Поле  "От" E-Mail (Имя &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)

en: E-Mail Address
ru: E-Mail-адрес

en: E-Mail FROM field
ru: Поле "От" в E-mail

en: E-Mail address
ru: E-Mail-адрес

en: E-Mail address to which Backups are sent.
ru: E-Mail-адрес, на который отправлять резервные копии.

en: E-Mail address:
ru: E-Mail-адрес

en: E-Mail sent.
ru: Почта отправлена.

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: ERROR:
ru: ОШИБКА:

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Job
ru: Изменить задание

en: Entering normal mode
ru: Вход в нормальный режим

en: Entering passive mode
ru: Вход в пассивный режим

en: Error getting SYSTYPE
ru: Ошибка при получении SYSTYPE

en: Error on transfer backup to Dropbox: %s
ru: Ошибка при передаче резервной копии на Dropbox: %s

en: Error while deleting file from Dropbox: %s
ru: Ошибка при удалении файлов на Dropbox: %s

en: Error while sending e-mail!
ru: Ошибка при отправке почты!

en: Error while writing file!
ru: Ошибка при записи файла!

en: Errors only
ru: Только ошибки

en: Errors:
ru: Ошибок:

en: Every time BackWPup runs a backup job a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
ru: Каждый раз, когда запускается задание резервного копирования BackWPup генерируется файл журнала. Выберите место для хранения файлов журнала и их количество.

en: Exception caught in %1$s: %2$s
ru: Исключения в %1$s: %2$s

en: Exclude files/folders from backup
ru: Исключение файлов/папок из резервной копии

en: Exclude from backup
ru: Исключить из резервной копии

en: Exclude:
ru: Исключить:

en: Extra folders to backup
ru: Дополнительные папки для резервного копирования

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
ru: Папка FTP "%s" не может быть создана!

en: FTP Folder "%s" created!
ru: Папка FTP "%s" создана!

en: FTP Passive Mode
ru: Пассивный режим FTP

en: FTP client command: %s
ru: Команда FTP-клиента: %s

en: FTP current folder is: %s
ru: Текущая папка FTP: %s

en: FTP server
ru: Сервер FTP

en: FTP server and login
ru: Сервер FTP и логин

en: FTP server reply: %s
ru: Ответ FTP-сервера: %s

en: FTP server response: %s
ru: Ответ FTP-сервера: %s

en: FTP specific settings
ru: Специальные параметры FTP

en: FTP: Login failure!
ru: FTP: Вход не выполнен!

en: Features
ru: Возможности

en: Features / differences between Free and Pro
ru: Возможности / различия между Free и Pro

en: February
ru: Февраль

en: File
ru: Файл

en: File "%s" is not readable!
ru: Файл "%s" не доступен для чтения!

en: File Deletion
ru: Удаление файлов

en: File backup
ru: Резервное копирование файлов

en: File compression
ru: Сжатие файла

en: File deletion
ru: Удаление файлов

en: File name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
ru: Имя файла "%1$s" слишком длинное, чтобы правильно его сохранить в %2$s архиве!

en: File name cannot be empty
ru: Имя файла не может быть пустым

en: File path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
ru: Путь к файлу "%1$s" слишком длинный, чтобы правильно его сохранить в %2$s архиве!

[ctx: File path to add to archive]
en: File %s does not exist or is not readable
ru: Файл %s  не существует или не читается

en: Files
ru: Файлы

en: First <a href="%1$s">set up a job</a>, and plan what you want to save. You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or the expert mode.
ru: Сначала <a href="%1$s">настройте задание</a>, и запланируйте то, что Вы хотите сохранить. Вы можете <a href="%2$s">использовать мастер</a> или экспертный режим.

en: First Steps
ru: Первые шаги

en: First set up a job, and plan what you want to save.
ru: Сначала настройте задание, и запланируйте то, что Вы хотите сохранить.

en: First set up a job, and plan what you want to save. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
ru: Сначала настройте задание, и запланируйте то, что Вы хотите сохранить. Пожалуйста, обратите внимание: автор плагина не дает гарантии для Ваших данных.

en: First set up a job, and plan what you want to save. You can use the wizards or the normal mode. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
ru: Сначала настройте задание, и запланируйте то, что Вы хотите сохранить. Вы можете использовать мастера или в обычный режим. Пожалуйста, обратите внимание: автор плагина не дает гарантии для Ваших данных.

en: Folder
ru: Папка

en: Folder "%1$s" is not writable
ru: Папка "%1$s" не доступна для записи

en: Folder "%s" is not readable!
ru: Папка "%s" недоступна для чтения!

en: Folder in Dropbox
ru: Папки в Dropbox

en: Folder in bucket
ru: Папки в ведре

en: Folder in container
ru: Папка в контейнере

en: Folder in root
ru: Папка в корне

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not exists
ru: Папка %s не существует

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not readable
ru: Папка %s не доступна для чтения

en: Folder name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
ru: Имя папки "%1$s" слишком длинное, чтобы правильно его сохранить в %2$s архиве!

en: Folder name cannot be empty
ru: Имя папки не может быть пустым

en: Folder path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
ru: Путь к папке "%1$s" слишком длинный, чтобы правильно его сохранить в %2$s архиве!

[ctx: Folder path to add to archive]
en: Folder %s does not exist or is not readable
ru: Папка %s не существует или не читается

en: Folder sizes
ru: Размер папок

en: Folder to store backups in
ru: Папка для хранения резервных копий в

en: Folder to store files in
ru: Папка для хранения резервных копий в

en: Folders to backup
ru: Папки для резервного копирования

en: For more information:
ru: Для получения дополнительной информации:

en: Friday
ru: Пятница

en: Functions for bz2 compression not available
ru: Функции для BZ2-сжатия не доступны

en: Functions for gz compression not available
ru: Функции для GZ-сжатия не доступны

en: GET PRO
ru: ПОЛУЧИТЬ PRO

en: General
ru: Общие

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
ru: Создать резервную копию базы данных таблиц WordPress и скачать её прямо сейчас!

en: Generate a server script file to let the job start with the server’s cron on command line interface. Alternatively use WP-CLI commands.
ru: Создать файл сценария сервера, чтобы начать работу с хрон сервера на интерфейсе командной строки. Также можно использовать WP-CLI команды.

en: Get BackWPup Pro now
ru: Получить BackWPup Pro сейчас

en: Get pro.
ru: Получить pro.

en: Google Storage (Interoperable Access)
ru: Google Storage (доступ в режиме совместимости)

en: Google Storage is now a part of S3 service settings
ru: Google Storage является теперь частью настроек сервиса S3

en: Heads up! You have updated from version 2.x
ru: Внимание! Вы обновились с версии 2.x

en: Here you can schedule backup plans with a wizard.
ru: Здесь Вы можете создать планы резервного копирования с помощью мастера.

en: Hour
ru: час

en: Hours:
ru: Часы:

en: ID: %1$d Name: %2$s
ru: ID: %1$d Имя: %2$s

en: If the WordPress root folder is not included in this backup job, check this option to additionally include wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico into the backup. Your wp-config.php will be included even if you placed it in the parent directory of your root folder.
ru: Если корневая папка WordPress не включена в это задание резервного копирования, выберите этот параметр, чтобы дополнительно включать wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd и favicon.ico в резервную копию. Ваш wp-config.php будет включен, даже если Вы поместили его в родительский каталог корневой папке.

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via e-mail should work for you.
ru: Если это сообщение попало в почтовый ящик, отправка архивов по электронной почте, должно работать для Вас.

en: Import and export job settings as XML
ru: Импорт и экспорт настроек заданий как XML

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Inactive plugins:
ru: Неактивные плагины:

en: Include special files
ru: Включить специальные файлы

en: Information
ru: Информация

en: InnoDB Table %1$s optimizing done.
ru: Таблица InnoDB %1$s оптимизированна.

en: Installed plugins list
ru: Список установленных плагинов

en: Is your blog protected with HTTP basic authentication (.htaccess)? Then please set the username and password for authentication here.
ru: Ваш блог защищен с помощью базовой аутентификации HTTP (. htaccess)? Тогда, пожалуйста, установите имя пользователя и пароль для аутентификации здесь.

en: Items to export
ru: Объекты для экспорта

en: January
ru: Январь

en: Job
ru: Задание

en: Job "%s" started.
ru: Задание  "%s" запущено.

en: Job Destination
ru: Место храненения

en: Job End
ru: Конец задания

en: Job ID does not exist!
ru: ID задания не существует!

en: Job Name
ru: Название задания

en: Job Schedule
ru: Расписание заданий

en: Job Start
ru: Запуск задания

en: Job Started
ru: Задание запущено

en: Job Tasks
ru: Задачи

en: Job currently running: %s
ru: Текущее задание: %s

en: Job done in %s seconds.
ru: Задание выполнено за %s сек.

en: Job end
ru: Конец задания

en: Job has done with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
ru: Задание выполнено с предупреждениями за %s сек. Пожалуйста, устраните их для правильного выполнения.

en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
ru: Задание завершилось с ошибками за %s сек.  Вы должны устранить ошибки для правильного выполнения.

en: Job restart due to inactivity for more than 5 minutes.
ru: Задание перезапущено из-за неактивности в течение более 5 минут.

en: Job tasks
ru: Задачи

en: Job will be terminated.
ru: Задание будет прервано.

en: Jobs
ru: Задания

en: Jobs overview
ru: Обзор заданий

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Key to start jobs externally with an URL
ru: Ключ для запуска задания, используя внешний URL

en: Last Run
ru: Последний запуск

en: Last logs
ru: Последние журналы

en: Last message: %s
ru: Последнее сообщение: %s

en: Leave empty to not have log sent.
ru: Оставьте пустым, чтобы не отправлять журнал

en: Link "%s" not followed.
ru: Не корректная ссылка "%s".

en: List of installed plugins
ru: Список установленных плагинов

en: List of jobs
ru: Список заданий

en: Loaded PHP Extensions:
ru: Загруженные расширения PHP:

en: Log
ru: Журнал

en: Log Files
ru: Файлы журналов

en: Log file folder
ru: Папка файлов журналов

en: Log file management
ru: Управление файлами журналов

en: Log folder does not exist or is not writable
ru: Папка журналов не существует или не доступна для записи

en: Log folder does not exist or is not writable for BackWPup
ru: Папка журналов не существует или не доступна для записи для BackWPup

en: Log only
ru: Только журнал

en: Log report via email
ru: Отчет журнала по email

en: Login
ru: Логин

en: Logs
ru: Журналы

en: Logs folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
ru: Папка журналов %s не не существует и не может быть создана. Пожалуйста, создайте её и установите соответствующие права записи.

en: Logs folder %s is not read or writable. Please set proper write permissions.
ru: Папка журналов %s не доступна для чтения или записи. Пожалуйста, установите соответствующие права записи.

en: Logs folder %s not exist and can't created.
ru: Папка журналов %s  не существует и не может создана.

en: Logs folder %s not writable.
ru: Папка журналов %s не доступна для записи.

en: Logs folder:
ru: Папка журналов:

en: MB
ru: МБ

en: MB. 0 = disabled. Restart the job once a given number of Megabytes has been added to an archive
ru: МБ. 0 = выкл. Перезапуск работы один раз в заданное число мегабайт, добавленных в архив

en: MS Azure access keys
ru: Ключи доступа MS Azure

en: MS Azure container "%s" created.
ru: Контейнер MS Azure "%s" создан.

en: MS Azure container "%s" does not exist!
ru: Контейнер MS Azure "%s" не существует!

en: MS Azure container create: %s
ru: Создать контейнер MS Azure: %s

en: Manual
ru: Справочник

en: March
ru: Март

en: Maximum execution time
ru: Максимальное время выполнения

en: Maximum file size
ru: Максимальный размер файла

en: Maximum file size to be included in an e-mail. 0 = unlimited
ru: Макс. размер файла  для отправки по почте. 0 = без ограничений

en: Maximum number of files to keep in folder.
ru: Максимальное количество файло в папке.

en: Maximum number of log files in folder
ru: Максимальное количество файлов журналов в папке

en: Maximum number of retries for job steps
ru: Макс. повторов для шагов задания

en: May
ru: Май

en: Memory in use
ru: Используемая память

en: Method for creating ZIP archive
ru: Метод создания ZIP архива

en: Minute
ru: минута

en: Minutes:
ru: Минуты:

en: Missing API Key!
ru: Отсутствует ключ API!

en: Missing access key!
ru: Отсутствует ключ доступа!

en: Missing account name!
ru: Отсутствует имя учетной записи!

en: Missing secret access key!
ru: Отсутствует секретный ключ доступа!

en: Missing username!
ru: Отсутствует имя пользователя!

en: Monday
ru: Понедельник

en: Month:
ru: Месяц:

en: Multipart Upload
ru: Загрузка несколькими частями

en: Multipart splits file into multiple chunks while uploading. This is necessary for displaying the upload process and to transfer bigger files. Beware: There is a known issue at Google storage with this option!
ru: Multipart разбивает файл на несколько кусков при загрузке. Это необходимо для отображения процесса загрузки и для передачи больших файлов. Остерегайтесь: Существует известная проблема на Google storage с этой опцией!

en: MySQL Client encoding
ru: Клиент кодирования MySQL

en: MySQL version
ru: Версия MySQL

en: Name of e-mail sender
ru: E-Mail-адрес отправителя

en: Network
ru: Сеть

en: New Job
ru: Новое задание

en: News
ru: Новости

en: Next Run
ru: Следующий запуск

en: Next runtime:
ru: Следующее время выполнения:

en: Next scheduled jobs
ru: Следующее запланированное задание

en: No BackWPup job running
ru: Задание BackWPup не выполняется

en: No Jobs.
ru: Нет заданий.

en: No Logs.
ru: Нет журналов.

en: No MySQLi extension found. Please install it.
ru: Расширение MySQLi не найдено. Пожалуйста, установите его.

en: No Syncfolders found!
ru: Папка синхронизации не найдена!

en: No Translation
ru: Не переводить

en: No bucket found!
ru: Bucket не найден!

en: No container found!
ru: Контейнер не найден!

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
ru: Не определено место хранения для резервных копий! Пожалуйста, исправьте настройки задания.

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
ru: Файлы не найдены. (Список будет сформирован в течение следующего резервного копирования.)

en: No folder to back up.
ru: Нет папки для резервного копирования.

en: No job ID specified!
ru: ID задания не указан!

en: No job running
ru: Нет выполняющихся заданий

en: No tables to check.
ru: Нет таблиц для проверки.

en: No tables to dump.
ru: Нет таблиц для дампа.

en: No tables to optimize.
ru: Нет таблиц для оптимизации.

en: No translation
ru: Не переводить

en: No translation for the job, the log will be written in English
ru: Не переводить задания, журнал будет записываться на английском языке

en: Not authenticated!
ru: Не проходит проверку подлинности!

en: Not needed or set
ru: Не требуется или установлен

en: Not scheduled!
ru: Не запланировано!

en: Nothing to abort!
ru: Нечего отменять!

en: November
ru: Ноябрь

en: Now Running
ru: Сейчас выполняется

en: Number of files to keep in folder.
ru: Количество файлов для хранения в папке.

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Выкл.

en: Oldest files will be deleted first.
ru: Старые файлы будут удалены в первую очередь.

en: Oldest files will be deleted first. 0 = no deletion
ru: Старые файлы будут удалены в первую очередь. 0 = нет удаления

en: On
ru: Вкл.

en: On step: %s
ru: На шаге: %s

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
ru[0]: Один резервный файл удален
ru[1]: %d резервных файлов удалено

en: One click backup
ru: Резервная копия в один клик

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
ru[0]: Удален один файл на Dropbox
ru[1]: %d файлов удалено на Dropbox

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
ru[0]: Удален один файл на FTP-сервере
ru[1]: Удалено %d файлов на FTP-сервере

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
ru[0]: Один файл удален в контейнере Microsoft Azure
ru[1]: %d файлов удалено в контейнере Microsoft Azure

en: One file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
ru[0]: Один файл удален из контейнера  Rackspace cloud
ru[1]: %d файлов удалено из контейнера  Rackspace cloud

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
ru[0]: Один файл удален в ведре S3
ru[1]: %d файлов удалено в ведре S3

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
ru[0]: Удален один файл на FTP-сервере
ru[1]: Удалено %d файлов на FTP-сервере

en: One old log deleted | %d old logs deleted
ru[0]: Удален один резервный файл
ru[1]: Удалено %d резервных файлов

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Optimize InnoDB tables
ru: Оптимизация таблиц InnoDB

en: Optimize MyISAM Tables
ru: Оптимизация таблиц MyISAM

en: Optimize WordPress Database tables only
ru: Оптимизировать только таблицы базы данных WordPress

en: Optimize database tables
ru: Оптимизация таблиц базы данных

en: Optimize will be done with OPTIMIZE TABLE `table`.
ru: Оптимизация будет выполнена с использованием OPTIMIZE TABLE `table`.

en: Optimize will done with ALTER TABLE `table` ENGINE=InnoDB
ru: Оптимизация будет выполнена с использованием ALTER TABLE `table` ENGINE=InnoDB

en: Or an S3 Server URL
ru: Или url S3-сервера

en: Overview
ru: Обзор

en: PHP Memory limit
ru: Лимит памяти PHP

en: PHP Zip functions will be used if available (needs less memory). Otherwise the PCLZip class will be used.
ru: Если доступна, будет использоваться функция PHP Zip (требует меньше памяти). В противном случае  будет использоваться класс PCLZip.

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
ru: PHP функции для подключения по явно-заданному SSL-FTP к серверу не существует!

en: PHP version
ru: Версия PHP

en: Pages
ru: Страницы

en: Password
ru: Пароль

en: Password:
ru: Пароль:

en: PclZip archive add error: %s
ru: Ошибка добавления в архив PclZip: %s

en: Please <a href="%s">check your settings</a> after updating from version 2.x:
ru: Пожалуйста, <a href="%s">проверьте Ваши настройки</a> после обновления с версии 2.x:

en: Please activate your license
ru: Вам необходимо активировать лицензию

en: Please go to your plugin page and active the license to have the autoupdates enabled.
ru: Пожалуйста, перейдите на страницу плагина и активируйте лицензию, чтобы автообновление было включено.

en: Please name this job.
ru: Пожалуйста, назовите это задание.

en: Please use another folder: %1$s
ru: Используйте другую папку: %1$s

en: Plugin Info
ru: Информация о плагине

en: Plugin list file name
ru: Имя файла списка плагинов

[ctx: Plugin name and link; Plugin Version]
en: %1$s version %2$s. A project by <a href="http://inpsyde.com">Inpsyde GmbH</a>. Developed by <a href="http://danielhuesken.de">Daniel Hüsken</a>.
ru: %1$s версия %2$s. Проект <a href="http://inpsyde.com">Inpsyde GmbH</a>. Разработчик <a href="http://danielhuesken.de">Daniel Hüsken</a>.

[ctx: Plugin name; Plugin Version; WordPress Version]
en: [INFO] %1$s version %2$s; WordPress version %3$s; A project of Inpsyde GmbH developed by Daniel Hüsken
ru: [INFO] %1$s версия %2$s; WordPress версия %3$s; Проект Inpsyde GmbH разработчик Daniel Hüsken

en: Plugin on wordpress.org
ru: Плагин на wordpress.org

en: Plugins
ru: Плагины

en: Port:
ru: Порт:

en: Posts
ru: Записи

en: Pro Support
ru: Pro Поддержка

en: Protect BackWPup folders ( Temp, Log and Backups ) with <code>.htaccess</code> and <code>index.php</code>
ru: Защитить папки BackWPup ( Temp, Log и Backups ), используя <code>.htaccess</code> и <code>index.php</code>

en: Protect folders
ru: Защита папок

en: RECOVERABLE ERROR:
ru: НЕУСТРАНИМАЯ ОШИБКА:

en: Rack Space Cloud Keys
ru: Ключи Rack Space Cloud

en: Rackspace Cloud Files Region
ru: Регион Rackspace Cloud Files

en: Rackspace Cloud container "%s" created.
ru: Контейнер Rackspace Cloud "%s" создан.

en: Reauthenticate (Sandbox)
ru: Выполните повторную проверку подлинности (Sandbox)

en: Reauthenticate (full Dropbox)
ru: Выполните повторную проверку подлинности (полный Dropbox)

en: Reduce server load
ru: Снизить нагрузку на сервер

en: Reduced Redundancy
ru: Уменьшение резервирования

en: Repair
ru: Восстановление

en: Replacement patterns:
ru: Шаблоны:

en: Reset all settings to default
ru: Сброс всех настроек по умолчанию

en: Response Test O.K.
ru: Ответ теста  O.K.

en: Restart on archive creation
ru: Перезапуск при создании архива

en: Restart on every main step
ru: Перезапускать на каждом основном шаге

en: Restart the job on every main step on a running job
ru: Перезапустить задание на каждом основном шаге рабочего задания

en: Result
ru: Результат

en: Result of MyISAM table optimize for %1$s is: %2$s
ru: Результат оптимизации таблицы MyISAM для %1$s: %2$s

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
ru: Результат проверки таблиц для %1$s: %2$s

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
ru: Результат восстановления таблицы для %1$s: %2$s

en: Role that the user have on BackWPup
ru: Роль пользователя на BackWPup

en: Run Now
ru: Запустить сейчас

en: Run now
ru: Запустить сейчас

en: Run the created job
ru: Запустить созданное задание

en: Running file can't read. tra again.
ru: Запуск файла не может читать. Попробуйте еще раз.

en: Running for: %s seconds
ru: Выполняется в течение:  %s сек.

en: Running job
ru: Выполнение задания

en: Runtime
ru: Время выполнения

en: Runtime: %d seconds
ru: Время выполнения: %d сек.

en: S3 Access Keys
ru: Ключи доступа S3

en: S3 Backup settings
ru: Настройки S3 Backup

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
ru: S3 Bucket "%s" не существует!

en: S3 Service
ru: Сервис S3

en: S3 Service API: %s
ru: API сервиса S3: %s

en: S3 Settings
ru: Настройки S3

en: SMTP host name
ru: Имя хоста SMTP

en: SMTP password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP secure connection
ru: SMTP безопасное соединение

en: SMTP username
ru: Имя пользователя SMTP

en: SSL-FTP connection
ru: Соединение SSL-FTP

en: STRICT NOTICE:
ru: ОСОБОЕ ВНИМАНИЕ:

en: SUCCESSFUL
ru: УСПЕШНО

en: Safe Mode
ru: Безопасный режим

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save all data from the webserver
ru: Сохранить все данные с веб-сервера

en: Save all files
ru: Сохранить все файлы

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save files encrypted (AES256) on server.
ru: Сохранить зашифрованные  файлы на стороне сервера (AES256)

en: Save your database
ru: Сохранять базу данных

en: Save your database regularly
ru: Сохранять базу данных регулярно

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule execution time
ru: Расписание времени исполнения

en: Scheduler
ru: Планировщик

en: Scheduler type
ru: Тип расписания

en: Script stopped! Will start again.
ru: Сценарий остановлен! Будет запущен снова.

en: Second process start terminated, because a other job is already running!
ru: Запуск второго процесса прекращен, т.к. другое задание выполняется!

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Security
ru: Безопасность

en: Security option for BackWPup
ru: Параметр безопасности для BackWPup

en: Security!
ru: Безопасность превыше всего!

en: Select an S3 service
ru: Выбор сервиса S3

en: Select region
ru: Выберите регион

en: Send e-mail settings
ru: Отправить почтовые настройки

en: Send e-mail with log only when errors occur during job execution.
ru: Отправить письмо с журналом только при наличии ошибок в выполнении задания.

en: Send log to e-mail address
ru: Отправить журнал на e-mail адрес

en: Send test e-mail
ru: Отправить тестовое сообщение

en: Sender e-mail address
ru: E-Mail-адрес отправителя

en: Sender name
ru: Имя отправителя

en: Sending e-mail to %s&hellip;
ru: Отправка e-mail  %s&hellip;

en: Sending method
ru: Метод отправки

en: Sendmail path
ru: Путь Sendmail

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
ru: Разделяйте части имени файлов/папок с помощью новой строки или запятой. Например, /logs/,.log,.tmp

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
ru: Разделяйте имена папок с помощью новой строки или запятой. Папки должны быть установлены с указанием их абсолютного пути!

en: September
ru: Сентябрь

en: Server
ru: Сервер

en: Server Time
ru: Время на сервере

en: Server self connect:
ru: Самостоятельное подключение сервера:

en: Server side encryption
ru: Шифрование на стороне сервера

en: Setting
ru: Настройки

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for database backup
ru: Настройки резервного копирования баз данных

en: Settings for database check
ru: Настройки проверки базы данных

en: Settings for database optimization
ru: Настройки оптимизации базы данных

en: Settings reset to default
ru: Настройки сброшены по умолчанию

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Show BackWPup links in admin bar.
ru: Показать ссылки BackWPup в панели администратора.

en: Signal %d is sent to script!
ru: Сигнал %d отправлен в скрипт!

en: Size
ru: Размер

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
ru: Извините, у вас нет прав, чтобы сделать это.

en: Special option
ru: Специальный параметр

en: Start job
ru: Запуск задания

en: Start job with CLI
ru: Запуск задания с использованием CLI

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
ru: Запуск заданий в WP-Cron, URL, системе, бэкенд или WP-CLI

en: Start wizard
ru: Запуск мастера

en: Starting job
ru: Запуск задания

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
ru: Начинаю загрузку на FTP ...

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
ru: Начинаю загрузку в MS Azure ...

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
ru: Начинаю загрузку на сервис S3 ...

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
ru: Начинаю загрузку в SugarSync ...

en: Status
ru: Состояние

en: Step aborted: too many attempts!
ru: Шаг прерван: слишком много попыток!

en: Steps in percent: %1$d percent of step: %2$d
ru: Шаги в процентах: %1$d процентов шага: %2$d

en: SugarSync Root
ru: Корнь SugarSync

en: SugarSync authentication must be re-entered
ru: Аутентификации SugarSync должна быть проведена заново

en: Sugarsync Login
ru: Логин Sugarsync

en: Sugarsync authenticate!
ru: SugarSync идентифицирован!

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support
ru: Поддержка

en: Sync folder selection
ru: Выбор папки синхронизации

en: Synchronize file by file to destination
ru: Синхронизация файла за файлом в место хранения

en: Table %1$s is a view. Not checked.
ru: Таблица %1$sпросматривается. Не проверена.

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
ru: Таблица %1$s не является таблицей MyISAM/InnoDB. Не проверяется.

en: Table types to optimize
ru: Типы таблиц для оптимизации

en: Tables to backup
ru: Таблицы для резервного копирования

en: Temp folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
ru: Временная папка %s не не существует и не может быть создана. Пожалуйста, создайте её и установите соответствующие права записи.

en: Temp folder %s not exist and can't created.
ru: Временная папка %s  не существует и не может создана.

en: Temp folder %s not read or writable. Please set proper write permissions.
ru: Временная папка %s не доступна для чтения или записи. Пожалуйста, установите соответствующие права записи.

en: Temp folder %s not writable.
ru: Временная папка %s не доступна для записи.

en: Temp folder does not exist or is not writable
ru: Временная папка не существует или не доступна для записи

en: Temp folder does not exist or is not writable for BackWPup
ru: Временная папка не существует или не доступна для записи для BackWPup

en: Temp folder:
ru: Временная папка:

en: Test the installation
ru: Тестирование установки

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
en: ZipArchive returns status: %s
ru: ZipArchive возвращает статус: %s

en: Thank you for using BackWPup!
ru: Спасибо за использование BackWPup!

en: The BackWPup HTTP response header gives back the false value "%s"
ru: HTTP заголовок ответа BackWPup HTTP возвращает значение false "%s"

en: The HTTP response test get a error "%s"
ru: Ответ теста HTTP дает ошибку "%s"

en: The HTTP response test get a false http status (%s)
ru: Ответ теста HTTP дает ложный http статус (%s)

en: The backup files can be used to save your whole installation including <code>/wp-content/</code> and push them to an external Backup Service, if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup file you are able to restore an installation.
ru: Файлы резервных копий можно использовать для сохранения всех установок, включая <code>/wp-content/</code> и отправить их на внешний сервис резервного копирования, если Вы не хотите сохранять резервные копии на том же сервере. Используя единственный архивный файл, Вы можете восстановить установку.

en: The file name of an archive cannot be empty.
ru: Имя файла архива не может быть пустым.

en: The job will be restarted on every main step to prevent running in an execution time out. This will not work on cli run. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used.
ru: Задание будет перезапущено на каждом основном шаге для предотвращения работы во время тайм-аута. Это не будет работать для CLI. Если переменная <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> определена, то  может использоваться WordPress Cron.

en: The job will be restarted once a given number of Megabytes has been added to an archive to prevent running in an execution time out. This will not work on cli run. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used.
ru: Задание будет возобновлено каждый раз, когда заданное количество мегабайт было добавлено ​в​ архив, чтобы предотвратить работу во время тайм-аута. Это не будет работать для CLI. Если переменная <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> определена, то  может использоваться WordPress Cron.

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
ru: Есть несколько общих параметров заданий резервного копирования. Установите их здесь.

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load. Disabled = off, minimum = shortest sleep, maximum = longest sleep
ru: Это добавляет короткие паузы в процессе. Может быть использовано для снижения нагрузки на процессор. Отключено = ВЫКЛ., минимум = короткий сон, максимум = длинный сон

en: This archive method can only add one file
ru: Этот метод архивации позволяет добавить только один файл

en: This job is a&#160;&hellip;
ru: Это задание&#160;&hellip;

en: Thumbnails in uploads
ru: Миниатюры в загрузке

en: Thursday
ru: Четверг

en: Time
ru: Время

en: Timeout for FTP connection
ru: Тайм-аут для FTP-соединения

en: To: %s
ru: На: %s

en: Try to repair defect table
ru: Попытка восстановить дефектную таблицу

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Type
ru: Тип

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
ru: Загрузка на Rackspace Cloud началось...

en: Uploaded file size and local file size don't match.
ru: Размер загруженного файла и размер локального файла не одинаковые.

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
ru: Загрузка на Dropbox ...

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline or <a href="%s">get the start script</a>.
ru: Используйте <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> для запуска заданий из командной строки или <a href="%s">получите скрипт для запуска</a>.

en: Use FTP Passive Mode.
ru: Использовать пассивный режим FTP.

en: Use explicit SSL-FTP connection.
ru: Использовать явно-заданное соединение SSL-FTP.

en: Use multipart upload for uploading a file
ru: Использовать Multipart Upload для загрузки файла

en: Use site settings
ru: Использовать настройки сайта

en: Use the short links in the <b>First steps</b> box to schedule backup plans.
ru: Используйте короткие ссылки в разделе <b>Первые шаги</b>, чтобы составить план резервного копирования.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Value
ru: Значение

en: View
ru: Показать

en: Views cannot optimize! View %1$s
ru: Не удается оптимизировать просмотры ! Посмотреть %1$s

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: WARNING:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: WP Maximum memory limit
ru: Максимальное лимит памяти WP

en: WP memory limit
ru: Лимит памяти WP

en: Warnings:
ru: Предупреждений:

en: Warnings: %1$d Errors: %2$d
ru: Предупреждений: %1$d Ошибок: %2$d

en: Wednesday
ru: Среда

en: Welcome to BackWPup
ru: Добро пожаловать в BackWPup

en: Welcome to BackWPup Pro
ru: Добро пожаловать в BackWPup Pro

en: Where should your backup file be stored?
ru: Где хранятся файл резервной копии?

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
ru: Используя BackWPup Вы можете запланировать автоматический запуск резервного копирования базы данных. Используя один архивный файл, Вы можете восстановить базу данных. <a href="%s">Создайте задание резервного копирования</a>, и Вы никогда не забудете о нем. Существует также возможность восстановления и оптимизации базы данных после каждого резервного копирования.

en: Wizard for scheduled backup jobs
ru: Мастер для запланированных заданий резервного копирования

en: Wizard for system tests
ru: Мастер для проверки системы

en: Wizard to import settings and backup jobs
ru: Мастер импорта настроек и заданий резервного копирования

en: WordPress XML Export
ru: Экспорт XML WordPress

en: WordPress XML export
ru: XML экспорт WordPress

en: WordPress tables only
ru: Только таблицы WordPress

en: WordPress version
ru: Версия WordPress

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
ru: Работает как расписание <a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a>:

en: Working job log
ru: Рабочий журнал заданий

en: Wrong BackWPup JobID
ru: Неправильный BackWPup JobID

en: XML Export file name
ru: Имя экспортируемого XML-файла

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
ru: XML резервной копии базы данных, как PHPMyAdmin схемы

en: XML export
ru: XML экспорт

en: You are about to delete this backup archive. 
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ru: Вы собираетесь удалить этот архив. 
     «Отмена» — оставить, «ОК» — удалить.

en: You can back up all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
ru: Вы можете создать резервную копию всех Ваших вложений, а также всех системных файлов, плагинов и тем в одном файле. Вы можете <a href="%s">создать задание</a> для обновления резервной копии файловой системы только тогда, когда файлы изменены.

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
ru: Вы можете выбрать встроенный формат экспорта WordPress  в дополнение или исключительно для сохранения ваших данных. Автоматическое резервное копирование конечно тоже работает. Преимущество состоит в том: вы можете импортировать эти файлы в блог, используя стандартный импортер WordPress.

en: Your Dropbox appears to be full.
ru: Ваш Dropbox, кажется, полон.

[ctx: ZipArchive open() result]
en: Cannot create zip archive: %d
ru: Невозможно создать ZIP-архив: %d

en: [%3$s] BackWPup log %1$s: %2$s
ru: [%3$s] журнал BackWPup %1$s: %2$s

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
ru: [INFO] Задание BackWPup запущено из интерфейса командной строки

en: [INFO] BackWPup job started from external url
ru: [INFO] Задание BackWPup запущено из внешнего url

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
ru: [INFO] Задание BackWPupзапущено из wp-cron

en: [INFO] BackWPup job started manually
ru: [INFO] Задание BackWPup запущено вручную

en: [INFO] BackWPup job: %1$s; %2$s
ru: [INFO] Задание BackWPup: %1$s; %2$s

en: [INFO] Backup file is: %s
ru: [INFO] Файл резервной копии: %s

en: [INFO] Backup type is: %s
ru: [INFO] Тип резервной копии: %s

en: [INFO] Logfile folder is: %s
ru: [INFO] Папка файлов журналов: %s

en: [INFO] Maximum script execution time is %1$d seconds
ru: [INFO] Максимальное время исполнения сценария %1$d сек.

en: [INFO] MySQL ver.: %s
ru: [INFO] MySQL вер.: %s

en: [INFO] PHP ver.:
ru: [INFO] PHP вер.:

en: [INFO] Temp folder is: %s
ru: [INFO] Временная папка: %s

en: [INFO] This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
ru: [INFO] Эта программа поставляется БЕЗ ВСЯКИХ ГАРАНТИЙ. Это свободное программное обеспечение, и вы можете распространять ее при определенных условиях.

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
ru: [INFO] curl вер.: %1$s; %2$s

en: advanced
ru: расширенный

en: all
ru: все

en: basic
ru: основной

en: cURL SSL version
ru: Версия cURL SSL

en: cURL version
ru: Версия cURL

en: close
ru: закрыть

en: daily
ru: ежедневно

[ctx: developer name, link text: Daniel Hüsken]
en: Developer: %s
ru: Разработчик: %s

en: disabled
ru: выключено

en: empty = deactivated. Will be used to protect job starts from unauthorized persons.
ru: пустые = отключено. Используется для защиты запуска задания посторонними лицами.

en: from %s
ru: из %s

en: hourly
ru: каждый час

en: manually only
ru: только вручную

en: maximum
ru: максимум

en: medium
ru: средний

en: minimum
ru: минимум

en: monthly
ru: ежемесячно

en: none
ru: нет

en: not yet
ru: еще нет

en: on
ru: в

en: running
ru: работа

en: seconds
ru: сек.

en: unavailable
ru: недоступно

en: version %s
ru: версия %s

en: weekly
ru: еженедельно

en: with WordPress cron
ru: используя WordPress Cron

en: with a link
ru: используя ссылку

en: working since %d seconds
ru: работает %d сек.
