BackWPup v3.0.6 - en to fr_FR translation catalogue (755 entries)

en: BackWPup requires PHP version 5.2.6 or greater and WordPress 3.2 or greater.
fr_FR: BackupWPup nécessite la version 5.2.6 de PHP et la la version 3.2 de WordPress ou plus.

en: Support
fr_FR: Aide

en: BackWPup Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de BackWPup

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Jobs
fr_FR: Opérations

en: Add New Job
fr_FR: Ajouter une nouvelle opération

en: Logs
fr_FR: Fichiers journaux

en: Backups
fr_FR: Sauvegardes

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: About
fr_FR: A propos

en: Cheating, huh?
fr_FR: Vous trichez ?

en: Jobs overview
fr_FR: Vue générale des opérations

en: Run now
fr_FR: Lancer maintenant

[ctx: link to Inpsyde.com, link text: Inpsyde GmbH]
en: A project of %s
fr_FR: Un projet de %s

[ctx: developer name, link text: Daniel Hüsken]
en: Developer: %s
fr_FR: Developpeur: %s

en: You have activated or updated BackWPup. Please check <a href="%s">this page</a>.
fr_FR: Vous avez activé ou mis à jour BackWPup, merci de vérifier <a href="%s">ici</a>.

en: running
fr_FR: en cours

en: Now Running
fr_FR: En cours

en: Abort!
fr_FR: Abandonner!

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Run Now
fr_FR: Lancer maintenant

en: The file name of an archive cannot be empty.
fr_FR: Le nom d'un fichier archive ne peut pas être vide.

[ctx: %s = Folder name]
en: Folder %s for archive not found
fr_FR: Le répertoire %s pour les archives n'a pas été trouvé

en: Functions for gz compression not available
fr_FR: Les fonctions pour la compression gz ne sont pas disponibles

en: Functions for bz2 compression not available
fr_FR: Les fonctions pour la compression bz2 ne sont pas disponibles

[ctx: ZipArchive open() result]
en: Cannot create zip archive: %d
fr_FR: Création de l'archive zip impossible : %d

[ctx: %s = file name]
en: Method to archive file %s not detected
fr_FR: La méthode pour archiver le fichier %s n'a pas été trouvée

en: Cannot open archive file
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier archive

en: PclZip archive add error: %s
fr_FR: Erreur d'ajout à l'archive PclZipp : %s

en: File name cannot be empty
fr_FR: Un nom de fichier ne peut pas être vide

[ctx: File path to add to archive]
en: File %s does not exist or is not readable
fr_FR: Le fichier "%s" n'existe pas ou n'est pas accessible!

en: This archive method can only add one file
fr_FR: Cette méthode d'archivage ne peut ajouter qu'un fichier

en: Cannot open source file %s to archive
fr_FR: Impossible d'ajouter le fichier %s  à l'archive

en: Cannot add "%s" to zip archive!
fr_FR: Impossible d'ajouter "%s" à l'archive zip!

en: Folder name cannot be empty
fr_FR: Le nom du répertoire ne peut pas être vide

[ctx: Folder path to add to archive]
en: Folder %s does not exist or is not readable
fr_FR: Le répertoire "%s" n'existe pas ou n'est pas accessible

en: (ER_MULTIDISK) Multi-disk zip archives not supported
fr_FR: (ER_MULTIDISK) Multi-disc zip archives non supporté

en: (ER_RENAME) Renaming temporary file failed
fr_FR: (ER_RENAME) Erreur du renomage du fichier temporaire

en: (ER_CLOSE) Closing zip archive failed
fr_FR: (ER_CLOSE) La fermeture de l'archive Zip a échouée

en: (ER_SEEK) Seek error
fr_FR: (ER_SEEK) Erreur de recherche (seek)

en: (ER_READ) Read error
fr_FR: (ER_READ) Erreur de lecture

en: (ER_WRITE) Write error
fr_FR: (ER_WRITE) Erreur d'écriture

en: (ER_CRC) CRC error
fr_FR: (ER_CRC) Ereur de CRC

en: (ER_ZIPCLOSED) Containing zip archive was closed
fr_FR: (ER_ZIPCLOSED) Larchive Zip contenu a été fermée

en: (ER_NOENT) No such file
fr_FR: (ER_NOENT) Fichier non trouvé

en: (ER_EXISTS) File already exists
fr_FR: (ER_EXISTS) Le fichier existe déjà

en: (ER_OPEN) Can't open file
fr_FR: (ER_OPEN) Impossible d'ouvrir le fichier

en: (ER_TMPOPEN) Failure to create temporary file
fr_FR: (ER_TMPOPEN) Impossible de créer un fichier temporaire

en: (ER_ZLIB) Zlib error
fr_FR: (ER_ZLIB) Erreur Zlib

en: (ER_MEMORY) Malloc failure
fr_FR: (ER_MEMORY) Ereur d'allocation mémoire (malloc)

en: (ER_CHANGED) Entry has been changed
fr_FR: (ER_CHANGED) L'entrée a été modifiée

en: (ER_COMPNOTSUPP) Compression method not supported
fr_FR: (ER_COMPNOTSUPP) Méhtode de compression non supportée

en: (ER_EOF) Premature EOF
fr_FR: (ER_EOF) EOF (fin de fichier) trouvée trop tôt

en: (ER_INVAL) Invalid argument
fr_FR: (ER_INVAL)Argument invalide

en: (ER_NOZIP) Not a zip archive
fr_FR: (ER_NOZIP) Ce n'est pas une archive au format zip

en: (ER_INTERNAL) Internal error
fr_FR: (ER_INTERNAL) Erreur interne

en: (ER_INCONS) Zip archive inconsistent
fr_FR: (ER_INCONS) Archive Zip inconsistente

en: (ER_REMOVE) Can't remove file
fr_FR: (ER_REMOVE) Impossible de supprimer le fichier

en: (ER_DELETED) Entry has been deleted
fr_FR: (ER_DELETED) L'entrée a été supprimée

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
en: ZipArchive returns status: %s
fr_FR: Zip a renvoyé le statut : %s

en: File name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Le nom de fichier "%1$s" est trop long pour s'enregistrer correctement dans l'archive %2$s!

en: File path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Le chemin vers "%1$s" est trop long pour s'enregistrer correctement dans l'archive %2$s!

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Folder name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Le nom de répertoire "%1$s" est trop long pour s'enregistrer correctement dans l'archive %2$s!

en: Folder path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Le chemin vers "%1$s" est trop long pour s'enregistrer correctement dans l'archive %2$s!

en: ERROR:
fr_FR: ERREUR:

en: Aborted, because no progress for 2 hours!
fr_FR: Abandonné, car aucun progrès en 2 heures!

en: [%3$s] BackWPup log %1$s: %2$s
fr_FR: [%3$s] trace BackWPup%1$s: %2$s

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Dropbox
fr_FR: DropBox

en: Backup to Dropbox
fr_FR: Sauvegarder vers DropBox

en: Dropbox authentication complete!
fr_FR: Authentification DropBox réussie!

en: Dropbox API: %s
fr_FR: DropBox API: %s

en: Wrong token for Dropbox authentication!
fr_FR: Le jeton d'enregistrement DropBox reçu est invalide!

en: Dropbox authentication not approved!
fr_FR: Authentification DropBox non réussie!

en: Authenticate
fr_FR: Authentification

en: Not authenticated!
fr_FR: Non authentifié!

en: Create Account
fr_FR: Créer un compte

en: Authenticate (Sandbox)
fr_FR: Authentification (Sandbox)

en: Authenticate (full Dropbox)
fr_FR: Authentification (full Dropbox)

en: Authenticated!
fr_FR: Enregistré!

en: Reauthenticate (Sandbox)
fr_FR: Ré-authentification (Sandbox)

en: Reauthenticate (full Dropbox)
fr_FR: Nouvelle authentification (DropBox)

en: Backup settings
fr_FR: Paramètres BackWPup

en: Folder in Dropbox
fr_FR: Répertoire dans Dropbox

en: File Deletion
fr_FR: Suppression de fichier

en: Number of files to keep in folder.
fr_FR: Nombre de fichiers à garder dans le répertoire.

en: Oldest files will be deleted first. 0 = no deletion
fr_FR: Les plus vieux fichiers seront effacés en premier. 0 = pas de suppression

en: Do not delete files while syncing to destination!
fr_FR: Ne pas supprimer les fichies après l'envoi à la destination!

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi de fichiers vers Dropbox&#160;&hellip;

en: Authenticated with Dropbox of user %s
fr_FR: Authentifié chez DropBox avec l'utilisateur %s

en: Your Dropbox appears to be full.
fr_FR: Votre compte DropBox semble plein.

en: %s available on your Dropbox
fr_FR: %s de libre sur votre DropBox

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
fr_FR: Envoi vers DropBox commencé&#160;&hellip;

en: Backup transferred to %s
fr_FR: Sauvegarde envoyée vers %s

en: Uploaded file size and local file size don't match.
fr_FR: Le fichier chargé et le fichier en local n'ont pas la même taille.

en: Error on transfer backup to Dropbox: %s
fr_FR: Impossible d'envoyer la sauvegarde vers DropBox : %s

en: Error while deleting file from Dropbox: %s
fr_FR: Erreur lors de la suppression du fichier sur Dropbox : %s

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur DropBox
fr_FR[1]: %d fichiers supprimé sur Dropbox

en: Backup sent by e-mail
fr_FR: Sauvegarder envoyée par E-mail

en: E-Mail Address
fr_FR: Adresse E-mail:

en: E-Mail address
fr_FR: Adresse E-mail:

en: E-Mail address to which Backups are sent.
fr_FR: Adresse de courriel pour l'envoi de la sauvegarde.

en: Send test e-mail
fr_FR: Envoyer un courriel de test

en: Send e-mail settings
fr_FR: Paramètres pour l'envoi des courriels

en: Maximum file size
fr_FR: Taille maximum du fichier

en: Maximum file size to be included in an e-mail. 0 = unlimited
fr_FR: Taille maximum du fichier pour l'envoi par courriel. 0 = pas de limite

en: Sender e-mail address
fr_FR: E-mail de l'emetteur

en: Sender name
fr_FR: Nom de l'emetteur

en: Name of e-mail sender
fr_FR: Nom de l'émetteur du courriel

en: Sending method
fr_FR: Méthode d'envoi du courriel

en: Use site settings
fr_FR: Utilisation des paramètres du site

en: PHP: mail()
fr_FR: PHP:mail()

en: - Use site settings: retrieves the e-mail settings of your site. -PHP mail(): needs more PHP memory
fr_FR: - Utilisation des paramètre du Blog: prendre les valeurs des paramètre du blog. - PHP mail() nécessite plus de mémoire pour PHP

en: Sendmail path
fr_FR: Chemin de Sendmail

en: SMTP host name
fr_FR: Nom d'hôte SMTP

en: SMTP secure connection
fr_FR: Connexion sécurisée SMTP

en: none
fr_FR: aucune

en: SMTP username
fr_FR: Nom d'utilisateur SMTP

en: SMTP password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: %d. Trying to send backup with e-mail&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi de la sauvegarde par mail&hellip;

en: Backup archive too big to be sent by e-mail!
fr_FR: Fichier de sauvegarde trop volumineux pour être envoyé par mail!

en: Sending e-mail to %s&hellip;
fr_FR: Envoie du courriel à %s&hellip;

en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
fr_FR: L'archive BackWPup de %1$s: %2$s

en: Backup archive: %s
fr_FR: Archivage de: %s

en: Error while sending e-mail!
fr_FR: Erreur en envoyant le mail!

en: E-Mail sent.
fr_FR: Mail envoyé.

en: BackWPup archive sending TEST Message
fr_FR: BzckWPup archive envoie un message de TEST

en: Folder
fr_FR: Répertoire

en: Backup to Folder
fr_FR: Sauvegarder dans le répertoire

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
fr_FR[0]: Un fichier de sauvegarde supprimé
fr_FR[1]: %d fichiers de sauvegarde supprimés

en: Backup to FTP
fr_FR: Sauvegarder vers le serveur FTP

en: FTP server and login
fr_FR: Serveur FTP et compte

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Folder to store files in
fr_FR: Répertoire pour stocker les fichiers

en: Maximum number of files to keep in folder.
fr_FR: Nombre maximum de fichiers dans le répertoire

en: FTP specific settings
fr_FR: Paramètres FTP spécifiques

en: Timeout for FTP connection
fr_FR: Délai d'attente pour la connexion FTP

en: seconds
fr_FR: secondes

en: SSL-FTP connection
fr_FR: Connexion SSL-FTP

en: Use explicit SSL-FTP connection.
fr_FR: Utiliser une connexion SSL-FTP.

en: FTP Passive Mode
fr_FR: FTP en mode passif

en: Use FTP Passive Mode.
fr_FR: Utiliser une connexion FTP en mode passif.

en: FTP: Login failure!
fr_FR: FTP : Échec d'authentification!

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi du fichier sauvegarde vers un serveur FTP&#160;&hellip;

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
fr_FR: Connexion sécurisée par SSL-FTP au serveur: %s

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
fr_FR: Impossible de se connecter par SSL-FTP au serveur: %s

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
fr_FR: La fonction PHP pour se connecter au serveur avec SSL-FTP n'existe pas!

en: Connected to FTP server: %s
fr_FR: Connecté au serveur FTP: %s

en: Cannot connect to FTP server: %s
fr_FR: Impossible de se connecter au serveur FTP: %s

en: FTP client command: %s
fr_FR: Commande client FTP: %s

en: FTP server response: %s
fr_FR: Réponse du serveur FTP: %s

en: FTP server reply: %s
fr_FR: Réponse du serveur FTP: %s

en: Error getting SYSTYPE
fr_FR: Erreur en essayant d'avoir SYSTYPE

en: FTP Folder "%s" created!
fr_FR: Répertoire FTP "%s" créé!

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
fr_FR: Le répertoire FTP "%s" ne peut pas être créé!

en: FTP current folder is: %s
fr_FR: Le répertoire FTP actuel est : %s

en: Entering passive mode
fr_FR: Passage en mode passif

en: Cannot enter passive mode
fr_FR: Impossible de passer en mode passif

en: Entering normal mode
fr_FR: Passage en mode normal

en: Cannot enter normal mode
fr_FR: Impossible de passer en mode normal

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
fr_FR: Début du chargement par FTP &#160;&hellip;

en: Cannot transfer backup to FTP server!
fr_FR: Impossible d'envoyer la sauvegarde vers le serveur FTP!

en: Backup transferred to FTP server: %s
fr_FR: Sauvegarde envoyée vers le serveur FTP: %s

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
fr_FR: Impossible d'effacer "%s" sur le serveur FTP!

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur le serveur FTP
fr_FR[1]: %d fichiers supprimés sur le serveur FTP

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
fr_FR: Sauvegarder vers Microsoft Azure (blob)

en: MS Azure access keys
fr_FR: Clé MS Azure

en: Account name
fr_FR: Nom du compte

en: Access key
fr_FR: Clé d'accès

en: Blob container
fr_FR: Contenu de type blob

en: Container selection
fr_FR: Sélection du contenu

en: Create a new container
fr_FR: Créer un nouveau contenu

en: Folder in container
fr_FR: Répertoire dans le contenu

en: File deletion
fr_FR: Suppression de fichier

en: MS Azure container "%s" created.
fr_FR: Le contenant Microsoft Azure "%s" a été créé.

en: MS Azure container create: %s
fr_FR: Contenant MS Azure créé : %s

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi de la sauvegarde vers Microsoft Azure (Blob&#160;&hellip;

en: MS Azure container "%s" does not exist!
fr_FR: Le contenant Microsoft Azure "%s" n'existe pas!

en: Connected to MS Azure container "%s".
fr_FR: Connecté au contenant Microsoft Azure "%s".

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
fr_FR: Envoi vers MS Azure commencé&#160;&hellip;

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur Microsoft Azure.
fr_FR[1]: %d fichiers supprimés sur Microsoft Azure.

en: Missing account name!
fr_FR: Nom du compte non fourni!

en: Missing access key!
fr_FR: Clé d'accès manquante!

en: No container found!
fr_FR: Aucun container  trouvé!

en: RSC
fr_FR: RackSpace

en: Backup to Rackspace Cloud Files
fr_FR: Sauvegarder vers RackSpace Cloud

en: Rack Space Cloud Keys
fr_FR: Clé Rackspase Cloud

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Select region
fr_FR: Sélectionner une région

en: S3 Backup settings
fr_FR: Paramètres S3

en: Folder in bucket
fr_FR: Répertoire dans le panier

en: Rackspace Cloud container "%s" created.
fr_FR: Le contenant sur Rackspace Cloud "%s" créé.

en: Rackspace Cloud API: %s
fr_FR: Rackspase Cloud API : %s

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi de la sauvegarde vers Rackspace Cloud...

en: Connected to Rackspace cloud files container %s
fr_FR: Connecté au contenant Rackspace "%s"

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
fr_FR: Envoi vers RackSpace commencé...

en: Backup File transferred to RSC://
fr_FR: Fichier de sauvegarde transféré vers RackSpace://

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
fr_FR: Impossible d'envoyer la sauvegarde vers RackSpace.

en: One file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur Rackspace
fr_FR[1]: %d fichiers supprimés sur RackSpace

en: Missing username!
fr_FR: Nom d'utilisateur manquant!

en: Missing API Key!
fr_FR: Clé API manquante!

en: A container could not be found!
fr_FR: Un container ne peut pas être trouvé!

en: Backup to an S3 Service
fr_FR: Sauvegarder vers le service S3

en: Select an S3 service
fr_FR: Sélectionner un service S3

en: Amazon S3 Region
fr_FR: Amazon S3 Région

en: Amazon S3: US West (Northern California)
fr_FR: Amazon S3 : Ouest des Etats Unis (Nord de la Californie)

en: Amazon S3: US West (Oregon)
fr_FR: Amazon S3: Ouest des Etats Unis (Oregon)

en: Amazon S3: EU (Ireland)
fr_FR: Amazon S3: Europe (Irelande)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Singapore)
fr_FR: Amazon S3: Asie et pacifique (Singapore)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Sydney)
fr_FR: Amazon S3: Asie et pacifique (Sydney)

en: Amazon S3: South America (Sao Paulo)
fr_FR: Amazon S3: Amérique du sud (Sao Paulo)

en: Or an S3 Server URL
fr_FR: Ou l'url d'un serveur S3

en: S3 Access Keys
fr_FR: Clé d'accès S3

en: Access Key
fr_FR: Clé d'accès

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: S3 Bucket
fr_FR: Panier S3

en: Bucket selection
fr_FR: Sélction du panier

en: Create a new bucket
fr_FR: Créer un panier

en: Amazon specific settings
fr_FR: Paramètres spécifique pour Amazon

en: Reduced Redundancy
fr_FR: Diminuer la redondance

en: Server side encryption
fr_FR: Encodage du côté serveur

en: Save files encrypted (AES256) on server.
fr_FR: Enregistrer le fichier encodé (AES256) sur le serveur.

en: Bucket %1$s created in %2$s.
fr_FR: Le panier %1$s dans %2$s a été créé.

en: Bucket %s could not be created.
fr_FR: Le panier %s ne peut pas être créé.

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'envoi du fichier sauvegarde vers le service S3&#160;&hellip;

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
fr_FR: Connecté au panier S3 "%1$s" dans %2$s

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
fr_FR: Panier S3 "%s" n'existe pas!

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
fr_FR: Envoi vers le service S3 commencé&#160;&hellip;

en: Backup transferred to %s.
fr_FR: Sauvegarde envoyée vers %s.

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
fr_FR: Impossible d'envoyer la sauvegarde vers le service S3! (%1$d) %2$s

en: Cannot delete backup from %s.
fr_FR: Impossible d'effacer la sauvegarde sur %s.

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur S3 Bucket
fr_FR[1]: %d fichiers supprimés sur S3

en: Missing secret access key!
fr_FR: Clé secrète manquante!

en: No bucket found!
fr_FR: Aucun panier trouvé!

en: Multipart Upload
fr_FR: Toutes les parties ont été chargées

en: Use multipart upload for uploading a file
fr_FR: Utiliser un chargement en plusieurs parties pour le fichier

en: Multipart splits file into multiple chunks while uploading. This is necessary for displaying the upload process and to transfer bigger files. Beware: There is a known issue at Google storage with this option!
fr_FR: Le chargement en parties découpe le fichier en morceaux pendant son chargement. C'est nécessaire pour afficher le processus de transfert et permet de transférer des fichiers plus gros. En ce moment, il y a des problèmes avec le stockage Google si cette option est mise en oeuvre.

en:  %s is not a valid bucket name.
fr_FR: %s n'estpas un nom de panier correct.

en: Backup to SugarSync
fr_FR: Sauvegarder vers SugarSync

en: Sugarsync Login
fr_FR: Compte SygarSync

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: E-Mail address:
fr_FR: Adresse E-mail:

en: Password:
fr_FR: Mot de passe:

en: Sugarsync authenticate!
fr_FR: Authentification SugarSync !

en: Create Sugarsync account
fr_FR: Créer un compte SugarSync

en: Delete Sugarsync authentication!
fr_FR: Suppression de l'authentification SugarSync!

en: Sync folder selection
fr_FR: Sélection du répertoire de synchronisation

en: No Syncfolders found!
fr_FR: Aucun répertoire de synchronisation trouvé!

en: Folder in root
fr_FR: Répertoire dans le répertoire principal

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentatives d'envoi de la sauvegarde vers SugarSync&#160;&hellip;

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
fr_FR: Authentifié chez SugarSync avec le compte %s

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
fr_FR: Pas assez d'espace disque disponible sur SugarSync. Libre : %s.

en: %s available at SugarSync
fr_FR: %s de libre chez SugarSync

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
fr_FR: Début de l'envoi vers SugarSync&#160;&hellip;

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
fr_FR: Impossible de transférer la sauvegarde vers SugarSync!

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
fr_FR[0]: Un fichier supprimé sur SugarSync
fr_FR[1]: %d fichiers supprimés sur SugarSync

en: Plugin Info
fr_FR: Info extension

[ctx: Plugin name and link; Plugin Version]
en: %1$s version %2$s. A project by <a href="http://inpsyde.com">Inpsyde GmbH</a>. Developed by <a href="http://danielhuesken.de">Daniel Hüsken</a>.
fr_FR: %1$s version %2$s. Un projet de <a href="http://inpsyde.com">Inpsyde GmbH</a>. Développer par <a href="http://danielhuesken.de">Daniel Hüsken</a>.

en: BackWPup comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
fr_FR: BackWPup est livré sans AUCUNE GARANTIE. C'est un logiciel libre, et vous êtes invités à le redistribuer sous certaines conditions.

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations:

en: Plugin on wordpress.org
fr_FR: Plugin sur wordpress.org

en: News
fr_FR: Nouveautés

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: BackWPup Admin
fr_FR: Administration BackWPup

en: BackWPup jobs checker
fr_FR: Vérification des opérations BackWPup

en: BackWPup jobs helper
fr_FR: Aide sur les opérations BackWPup

en: Starting job
fr_FR: Lacement de l'opération

en: Job Start
fr_FR: Début de l'opération

en: Creates archive
fr_FR: Créer une archive

en: Job End
fr_FR: Fin de l'opération

en: BackWPup log for %1$s from %2$s at %3$s
fr_FR: Fichier journal BackWPup pour %1$s de %2$s à %3$s

[ctx: Plugin name; Plugin Version; WordPress Version]
en: [INFO] %1$s version %2$s; WordPress version %3$s; A project of Inpsyde GmbH developed by Daniel Hüsken
fr_FR: [INFO] %1$s version %2$s; WordPress version %3$s; Un projet de Inpsyde GmbH developé par Daniel Hüsken

en: [INFO] This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
fr_FR: [INFO]: BackWPup n'est accompagné d'AUCUNE GARANTIE. C'est un logiciel libre, et vous êtes libre de le redistribuer sous certaines conditions.

en: [INFO] BackWPup job: %1$s; %2$s
fr_FR: [INFO]: BackWPup opération: %1$s; %2$s

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
fr_FR: [INFO] Opération BackWPup démarrée par wp-cron

en: [INFO] BackWPup job started manually
fr_FR: [INFO] Opération BackWPup démarrée manuellement

en: [INFO] BackWPup job started from external url
fr_FR: [INFO] Opération BackWPup démarrée par une URL externe

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
fr_FR: [INFO] Opération BackWPup démarrée par l'interface en ligne de commande

en: [INFO] PHP ver.:
fr_FR: [INFO] version PHP:

en: [INFO] Maximum script execution time is %1$d seconds
fr_FR: [INFO] Le temps d’exécution maximum d'un script est %1$d secondes.

en: [INFO] MySQL ver.: %s
fr_FR: [INFO] Version MySQL: %s

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
fr_FR: [INFO] Version curl :  %1$s; %2$s

en: [INFO] Temp folder is: %s
fr_FR: [INFO] Répertoire temporaire : %s

en: [INFO] Logfile folder is: %s
fr_FR: [INFO] Répertoire des fichiers journaux : %s

en: [INFO] Backup type is: %s
fr_FR: [INFO] Type de sauvegarde : %s

en: [INFO] Backup file is: %s
fr_FR: [INFO] Fichier sauvegarde : %s

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
fr_FR: Pas de cible définie pour la sauvegarde! Veuillez corriger les paramètres de l'opération.

en: Wrong BackWPup JobID
fr_FR: Erreur d'identification d'opération BackWPup

en: Log folder does not exist or is not writable for BackWPup
fr_FR: Le répertoire des fichiers journaux n'existe pas ou bien n'est pas accessible en écriture pour BackWPup

en: Temp folder does not exist or is not writable for BackWPup
fr_FR: Le répertoire temporaire n'existe pas ou bien n'est pas accessible en écriture pour BackWPup

en: Backups folder does not exist or is not writable for BackWPup
fr_FR: Le répertoire de sauvegarde n'existe pas ou bien il n'est pas accessible en écriture par BackWPup

en: No BackWPup job running
fr_FR: Pas d'opération BackWPup en cours

en: A BackWPup job is already running
fr_FR: Une opération BackWPup est déjà en cours

en: Log folder does not exist or is not writable
fr_FR: Le répertoire des fichiers journaux n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture

en: Temp folder does not exist or is not writable
fr_FR: Le répertoire temporaire n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture

en: Job Started
fr_FR: Opération démarrée

en: Job restart due to inactivity for more than 5 minutes.
fr_FR: L'opération a été relancée pour cause d'inactivitée depuis plus de 5 minutes.

en: Second process start terminated, because a other job is already running!
fr_FR: Redémarrage de l'opération interrompu, car d'autres opérations sont en cours!

en: Step aborted: too many attempts!
fr_FR: Étape abandonnée : trop de tentatives !

en: Signal %d is sent to script!
fr_FR: Signal %d envoyé au script!

en: Script stopped! Will start again.
fr_FR: Arrêt du script! Il sera relancé.

en: Please use another folder: %1$s
fr_FR: Merci d'utiliser un autre répertoire : %1$s

en: Cannot create folder: %1$s
fr_FR: Impossible de créer le répertoire : %1$s

en: Folder "%1$s" is not writable
fr_FR: Le répertoire "%1$s" n'est pas accessible en écriture

en: Exception caught in %1$s: %2$s
fr_FR: Exception trouvée dans %1$s: %2$s

en: WARNING:
fr_FR: AVERTISSEMENT :

en: DEPRECATED:
fr_FR: DÉPRÉCIÉE :

en: STRICT NOTICE:
fr_FR: SIMPLE NOTE :

en: RECOVERABLE ERROR:
fr_FR: ERREUR RÉCUPÉRABLE :

en: One old log deleted | %d old logs deleted
fr_FR[0]: Un ancien fichier de trace supprimé
fr_FR[1]: %d anciens fichiers de traces supprimés

en: Job done in %s seconds.
fr_FR: Opération effectuée en %s secondes.

en: SUCCESSFUL
fr_FR: SUCCES

en: WARNING
fr_FR: AVERTISSEMENT

en: Set blog into maintenance mode
fr_FR: Mettre le blog en mode maintenance

en: Cannot set blog into maintenance mode! .maintenance is not writable!
fr_FR: Impossible de mettre le blog en mode maintenance! le fichier .maintenance ne peut pas être écrit!

en: Set blog to normal mode
fr_FR: Mettre le blog en mode normal

en: Memory increased from %1$s to %2$s
fr_FR: Mémoire augmentée de %1$s à %2$s

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not exists
fr_FR: Le répertoire %s n'existe pas

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not readable
fr_FR: Le répertoire %s ne peut être lu

en: File "%s" is not readable!
fr_FR: Le fichier "%s" ne peut être lu!

en: Link "%s" not followed.
fr_FR: Le lien "%s" n'a pas été suivi

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
fr_FR: %d. Tentative de création de l'archive...

[ctx: Archive compression method]
en: Compression method is %s
fr_FR: La méthode de compression est %s

en: Backup archive created.
fr_FR: Archive de sauvegarde créée.

en: Archive size is %s.
fr_FR: La taille de l'archive est de %s.

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
fr_FR: %1$d fichiers avec %2$s à sauvegarder

en: DB Check
fr_FR: Vérification de la base (DB)

en: Check database tables
fr_FR: Vérification des tables

en: Settings for database check
fr_FR: Paramètre de la vérification de la base de données

en: WordPress tables only
fr_FR: Table Wordpress seulement

en: Check WordPress database tables only
fr_FR: Vérification des tables WordPress uniquement

en: Maintenance mode
fr_FR: Mettre le blog en mode maintenance

en: Activate maintenance mode during table check
fr_FR: Activer le mode maintenance pendant la vérification des tables de la base de données

en: Repair
fr_FR: Réparation

en: Try to repair defect table
fr_FR: Essai de réparation de la table

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative de vérification de la base de données&#160;&hellip;

en: Table %1$s is a view. Not checked.
fr_FR: La table %1$s est une vue. Pas de vérification.

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
fr_FR: La table %1$s n'est pas une table MyISAM/InnoDB. Pas de vérification.

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
fr_FR: Le résultat de la vérification de la table %1$s est: %2$s

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
fr_FR: Le résultat de la réparation de la table %1$s est: %2$s

en: Database check done!
fr_FR: Vérification de la base de donnée réussie!

en: No tables to check.
fr_FR: Aucune table à vérifier.

en: DB Backup
fr_FR: Sauvegardes de base de données

en: Database backup
fr_FR: Sauvegarde de la base de données

en: Creates an .sql database dump file
fr_FR: Créer une sauvegarde de la base de données au formart dump .sql

en: Settings for database dump
fr_FR: Paramètre pour les dump de la base de données

en: Tables to dump
fr_FR: Tables pour le dump

en: all
fr_FR: tous

en: Activate maintenance mode on database dump
fr_FR: Mettre le site en mode maintenance pendant les opérations sur la base données

en: Dumpfile name
fr_FR: Nom du fichier de sauvegarde (dump)

en: Dumpfile compression
fr_FR: Compression du fichier de dump

en: %d. Try to dump database&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative de dump de la base de données&#160;&hellip;

en: Connected to database %1$s on %2$s
fr_FR: Connexion à la base de données %1$s sur %2$s

en: No tables to dump.
fr_FR: Aucune table pour le dump.

en: Dump database table "%s"
fr_FR: Dump de la table "%s"

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
fr_FR: Ajout du dump "%1$s" avec %2$s a la liste des fichiers à sauvegarder

en: Database dump done!
fr_FR: Dump de la base de donnée réussie!

en: DB Optimize
fr_FR: Optimisation de la base

en: Optimize database tables
fr_FR: Optimisation des tables

en: Settings for database optimization
fr_FR: Paramètres pour l'optimisation des tables

en: Optimize WordPress Database tables only
fr_FR: Optimisation des tables WordPress uniquement

en: Activate maintenance mode during table optimize
fr_FR: Activer le mode maintenance durant l'optimisation des tables

en: Table types to optimize
fr_FR: Type de table à optimiser

en: Optimize MyISAM Tables
fr_FR: Optimisation des tables MyISAM

en: Optimize will be done with OPTIMIZE TABLE `table`.
fr_FR: L'optimisation sera faites avec OPTIMIZE TABLE `table`.

en: Optimize InnoDB tables
fr_FR: Optimisation des tables InnoDB

en: Optimize will done with ALTER TABLE `table` ENGINE=InnoDB
fr_FR: L'optimisation sera faites avec ALTER TABLE `table` ENGINE=InnoDB

en: %d. Trying to optimize database&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'optimisation de la base de données&#160;&hellip;

en: Views cannot optimize! View %1$s
fr_FR: Les vues ne peuvent pas être optimisées! Vue %1$s

en: Result of MyISAM table optimize for %1$s is: %2$s
fr_FR: Le résultat de l'optimisation de la table MyISAM %1$s est: %2$s

en: InnoDB Table %1$s optimizing done.
fr_FR: La table InnoDB %1$s a été optimisée.

en: %2$s table %1$s not optimized.
fr_FR: %2$s table %1$s non optimisée.

en: Database optimization done!
fr_FR: Optimisation de la base de données réussie!

en: No tables to optimize.
fr_FR: Aucune table à optimiser.

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: File backup
fr_FR: Sauvegarde des fichiers

en: Folders to backup
fr_FR: Répertoires du site à sauvegarder

en: Backup root folder
fr_FR: Sauvegarde du répertoire principal (root)

en: Exclude:
fr_FR: Exclure:

en: Backup content folder
fr_FR: Sauvegarde du répertoire contenu (content)

en: Backup plugins
fr_FR: Sauvegarde des plugins

en: Backup themes
fr_FR: Sauvegarde des thèmes

en: Backup uploads folder
fr_FR: Sauvegarde du répertoire des fichiers ajoutés (uploads)

en: Extra folders to backup
fr_FR: Autres répertoires à sauvegarder

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
fr_FR: Séparer les noms de répertoire par un retour à la ligne ou une virgule. Les répertoires doivent être défini avec leur chemin complet!

en: Exclude from backup
fr_FR: Exclure des fichiers/répertoires de la sauvegarde

en: Thumbnails in uploads
fr_FR: Vignettes dans le répertoire de chargement

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
fr_FR: Ne pas sauvegarder les fichiers vignettes (thumbnails) du répertoire des fichiers ajoutés.

en: All images with -???x???. will be excluded. Use a plugin like Regenerate Thumbnails to rebuild them after a restore.
fr_FR: Toutes les images avec -???x???. seront exclues. Utiliser un plugin comme Regenerate Thumbnails pour les refaire après la restauration.

en: Exclude files/folders from backup
fr_FR: Exclure des fichiers/répertoires de la sauvegarde

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
fr_FR: Séparer les fichiers / répertoires avec un retour à la ligne ou une virgule. Par exemple /logs/,.log,.tmp

en: Special option
fr_FR: Option spéciale

en: Include special files
fr_FR: Inclure les fichiers spéciaux

en: Backup wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico from root.
fr_FR: Sauvegarder wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd et favicon.ico depuis la racine.

en: If the WordPress root folder is not included in this backup job, check this option to additionally include wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico into the backup. Your wp-config.php will be included even if you placed it in the parent directory of your root folder.
fr_FR: Si le dossier racine de votre installation WordPress n'est pas inclu dans l'opération de sauvegarde, valider cette option pour ajouter les fichiers wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd et  favicon.ico dans la sauvegarde. Votre fichier wp-config.php sera inclu même si vous l'avez mis dans le répertoire racine de votre installation.

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative de création de liste des répertoires à sauvegarder&#160;&hellip;

en: Added "%s" to backup file list
fr_FR: Ajout  "%s" à la liste des fichiers à sauvegarder

en: No folder to back up.
fr_FR: Aucun répertoire à sauvegarder.

en: %1$d folders to back up.
fr_FR: %1$d répertoires à sauvegarder.

en: Folder "%s" is not readable!
fr_FR: Le répertoire "%s" n'est pas accessible!

en: XML export
fr_FR: Export XML

en: WordPress XML export
fr_FR: Export XML WordPress

en: Items to export
fr_FR: Quoi exporter

en: All content
fr_FR: Tous les contenus

en: Posts
fr_FR: Articles

en: XML Export file name
fr_FR: Nom du fichier de l'export XML

en: File compression
fr_FR: Compression

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative d'export au format XML WordPress&#160;&hellip;

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr_FR: Ajout de l'export XML "%1$s" avec %2$s à la liste des fichiers à sauvegarder.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Installed plugins list
fr_FR: Liste des plugins installés

en: Plugin list file name
fr_FR: Liste des fichiers du plugin

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
fr_FR: %d. Tentative de créer un fichier avec les noms des plugins installés&#160;&hellip;

en: All plugin information:
fr_FR: Toutes les informations sur les plugins:

en: from %s
fr_FR: de %s

en: Active plugins:
fr_FR: Plugings actifs:

en: Inactive plugins:
fr_FR: Plugins inactifs:

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr_FR: Ajout de la liste des fichiers de plugin "%1$s" avec %2$s à la liste des fichiers à sauvegarder.

en: No MySQLi extension found. Please install it.
fr_FR: Pas d'extension MySQLi de trouvée. Merci de l'installer.

en: Cannot connect to MySQL database %1$d: %2$s
fr_FR: Impossible de se connecter au serveur à la base de données MySQL %1$d: %2$s

[ctx: Database Charset]
en: Cannot set DB charset to %s
fr_FR: Impossible de mettre le jeux de caractère à %s sur la base de données

en: Cannot open dump file
fr_FR: Impossible d'ouvir le fichier de dump

en: Database error %1$s for query %2$s
fr_FR: Erreur base de données %1$s pour la requête %2$s

en: Error while writing file!
fr_FR: Erreur d'ecriture du fichier!

en: New Job
fr_FR: Nouvelle opération

en: %s Welcome
fr_FR: %s bienvenue

en: Heads up! You have updated from version 2.x
fr_FR: Attention! Vous avez fais une mise à jour depuis une version 2.x

en: Please <a href="%s">check your settings</a> after updating from version 2.x:
fr_FR: Merci <a href="%s">de vérifier vos paramètres</a> après une mise à jour depuis la version 2.x:

en: Dropbox authentication must be re-entered
fr_FR: L'autorisation DropBox doit être faite de nouveau

en: SugarSync authentication must be re-entered
fr_FR: L'autorisation SugarSync doit être faite de nouveau

en: S3 Settings
fr_FR: Paramètres S3

en: Google Storage is now a part of S3 service settings
fr_FR: Google Storage est maintenant dans les paramètre du service S3

en: All your passwords
fr_FR: Tous vos mots de passe

en: Welcome to BackWPup Pro
fr_FR: Bienvenue sur BackWPup Pro

en: Here you can schedule backup plans with a wizard.
fr_FR: Ici vous pouvez définir la programation de vos sauvegardes avec un assistant.

en: The backup files can be used to save your whole installation including <code>/wp-content/</code> and push them to an external Backup Service, if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup file you are able to restore an installation.
fr_FR: La sauvegarde peut être utilisée pour sauvegarder toute votre installation en incluant <code>/wp-content/</code> et ensuite permet de les envoyer vers un service externe, si vous désirez que votre sauvegarde ne reste pas sur le même serveur. Avec un seul fichier de sauvegarde vous pouvez restaurer toute votre installation.

en: First <a href="%1$s">set up a job</a>, and plan what you want to save. You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or the expert mode.
fr_FR: En premier <a href="%1$s">définir une opération</a>, et définir ce que vous voulez sauvegarder. Vous pouvez <a href="%2$s">utilisez l'assistant</a>  ou le mode expert.

en: Welcome to BackWPup
fr_FR: Bienvenue à BackWPup

en: First set up a job, and plan what you want to save.
fr_FR: En premier créer une opération, puis définisser ce que vous voulez sauvegarder.

en: Please activate your license
fr_FR: Merci d'activer votre licence

en: Please go to your plugin page and active the license to have the autoupdates enabled.
fr_FR: Merci d'aller sur la page de l'extension et d'activer votre licence pour que la mise à jour automatique soit possible.

en: Save your database
fr_FR: Sauvegarder votre base de données

en: Save your database regularly
fr_FR: Sauvegarder votre base de données régulièrement

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
fr_FR: Avec BackWPup vous pouvez définir une automatisation de la sauvegarde de vos bases de données. Avec un seul fichier de sauvegarde, vous pouvez restaurer votre base de données. Vous devez <a href="%s">définir une opération de sauvegarde</a>, ainsi vous n'oublierez jamais . Il y a aussi une option pour réparer et optimiser la base de données après chaque sauvegarde.

en: WordPress XML Export
fr_FR: Export WordPress XML

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
fr_FR: Vous pouvez choisir le format interne d'export WordPress en plus ou seulement pour sauvegarder vos données. Cela fonctionne aussi dans les sauvegardes programmées. L'avantage en est : vous pouvez restaurer ces fichiers dans votre installation avec l'importateur WordPress.

en: Save all data from the webserver
fr_FR: Sauvegarder toutes les données depuis le serveur web

en: Save all files
fr_FR: Sauvegarder tous les fichiers

en: You can back up all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
fr_FR: Vous pouvez sauvegarder tous vos fichiers joints, ainsi que tous les fichiers systèmes, les plugins et les thémes dans un seul fichier. Vous pouvez <a href="%s">créer une opération</a> pour mettre à jour votre sauvegarde avec uniquement les fichiers qui ont été modifiés (différentiel)

en: Security!
fr_FR: Sécurité!

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
fr_FR: Par défaut tout est chiffré:connexions aux services externes, fichiers locaux et accès au répertoires.

en: Cloud Support
fr_FR: Support du cloud

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures the backups are redundant.
fr_FR: BackWPup supporte plusieurs services cloud en paralèlle. Cela permet d'avoir des sauvegardes redondantes.

en: Features / differences between Free and Pro
fr_FR: Fonctionnalités / différences entre la version gratuite et la version payante

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: FREE
fr_FR: GRATUIT

en: Complete database backup
fr_FR: Sauvegarde complète de la base de données

en: Complete file backup
fr_FR: Sauvegarde complète des fichiers

en: Database check
fr_FR: Vérification de la base de données

en: Data compression
fr_FR: Compression des données

en: List of installed plugins
fr_FR: Liste des plugins installés

en: Backup archives management
fr_FR: Gestion des archives de sauvegarde

en: Log file management
fr_FR: Gestion des fichiers journaux

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
fr_FR: Démarer les opérations par WP-Cron, URL, système, administration ou WP-CLI

en: Log report via email
fr_FR: Raport par courriel des fichiers journaux

en: Backup to Microsoft Azure
fr_FR: Sauvegarder vers Microsoft Azure

en: Backup as email
fr_FR: Sauvegarder vers E-mail

en: Backup to S3 services <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)</small>
fr_FR: Sauvegarde vers le service S3 <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope et plus)</small>

en: Backup to FTP server
fr_FR: Sauvegarder vers serveur FTP

en: Backup to your web space
fr_FR: Sauvegarder vers votre espace Web

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
fr_FR: Clé d'API pour DropBox et SygarSync

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
fr_FR: Sauvegarde de la base de données en XML comme un schéma pour PHPMyAdmin

en: Database backup as mysqldump per command line
fr_FR: Sauvegarde de la base de données au format mysqldump  en ligne de commande

en: Database backup for additional MySQL databases
fr_FR: Sauvegarde pour des bases de données supplémentaire de type MySQL

en: Import and export job settings as XML
fr_FR: Enregistrer et charger les paramètres des opérations au format XML

en: Wizard for system tests
fr_FR: Assistant pour les tests systèmes

en: Wizard for scheduled backup jobs
fr_FR: Assistant pour la programation des opérations de sauvegarde

en: Wizard to import settings and backup jobs
fr_FR: Assistant pour le chargement des paramètres et des définitions des opérations

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
fr_FR: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers Dropbox

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
fr_FR: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers Rackspace Cloud

en: Differential backup of changed directories to S3
fr_FR: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers le service S3

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
fr_FR: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers MS Azure

en: <strong>Dynamically loaded documentation</strong>
fr_FR: <strong>Documentation mise à disposition dynamiquement </strong>

en: <strong>Automatic update from MarketPress</strong>
fr_FR: <strong>Mise à jour automatique depuis le MarketPress</strong>

en: GET PRO
fr_FR: Passer à la version PRO

en: Backup now!
fr_FR: Sauvegarder maintenant!

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
fr_FR: Pas de fichier trouvé. (La liste sera construite à la prochaine sauvegarde)

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Change destination
fr_FR: Modifier la destination

en: File
fr_FR: Fichier

en: Size
fr_FR: Taille

en: Time
fr_FR: Heure

en: You are about to delete this backup archive. 
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vous allez effacer cette archive de sauvegarde. 
     'Annuler' pour arrêter, 'OK' pour effacer.

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
fr_FR: Désoler, vous n'avez pas le droit de faire cela.

en: %s Manage Backup Archives
fr_FR: %s Gestion des archives de sauvegarde

en: %s Dashboard
fr_FR: %s Tableau de bord

en: First set up a job, and plan what you want to save. You can use the wizards or the normal mode. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
fr_FR: Premièrement définissez une opération, et choisissez ce que vous voulez sauvegarder. Vous pouvez utliser les assitants ou le mode normal. Veuiller noter : l'autheur du plugin ne donne aucune garantie sur la sauvegarde de vos données.

en: Use the short links in the <b>First steps</b> box to schedule backup plans.
fr_FR: Utiliser le raccourci dans le cartouche <b>Premières étapes</b> pour planifier vos sauvegardes.

en: First set up a job, and plan what you want to save. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
fr_FR: Premièrement définissez une opération, et choisissez ce que vous voulez sauvegarder. Veuiller noter : l'autheur du plugin ne donne aucune garantie sur la sauvegarde de vos données.

en: Start wizard
fr_FR: Démarrer l'assistant

en: First Steps
fr_FR: Première étape

en: Test the installation
fr_FR: Tester l'application

en: Create a Job
fr_FR: Créer une opération

en: Check the installation
fr_FR: Vérifier l'installation

en: Run the created job
fr_FR: Executer l'opération crée

en: Check the job log
fr_FR: Vérifier le fichier journal de l'opération

en: One click backup
fr_FR: Sauvegarde en un clic

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
fr_FR: Générer une sauvegarde de la base de données de Wordpress et la télécharger immédiatement!

en: Download database backup
fr_FR: Télécharger la sauvegarde

en: Last logs
fr_FR: Derniers journaux

en: Job
fr_FR: Opération

en: Result
fr_FR: Résultats

en: %d ERROR | %d ERRORS
fr_FR[0]: %d ERREUR
fr_FR[1]: %d ERREURS

en: %d WARNING | %d WARNINGS
fr_FR[0]: %d AVERTISSEMENT
fr_FR[1]: %d AVERTISSEMENTS

en: Next scheduled jobs
fr_FR: Prochaines opérations

en: working since %d seconds
fr_FR: en cours depuis %d secondes.

en: Abort
fr_FR: Abandonner

en: Not scheduled!
fr_FR: Pas de programmation !

en: Edit Job
fr_FR: Modifier l'opération

en: Overview
fr_FR: Vue générale

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
fr_FR: Les modifications de l'opération <i>%s</i> sont enregistrées.

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
fr_FR: Lancé en tant qu'opération programmée <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron" target="_blank">Cron</a> :

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
fr_FR: ATTENTION: Opération exécutée toutes les %d minutes!

en: ATTENTION: Job runs every %d hours!
fr_FR: ATTENTION: Opération exécutée toutes les %d heures!

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
fr_FR: ATTENTION: Impossible de calculer cron!

en: Next runtime:
fr_FR: Prochaine exécution:

en: General
fr_FR: Général

en: Schedule
fr_FR: Programmation

en: To: %s
fr_FR: A: %s

en: %s Job:
fr_FR: %s Opération:

en: Job Name
fr_FR: Nom de l'opération

en: Please name this job.
fr_FR: Nom de cette opération.

en: Job Tasks
fr_FR: Taches de l'opération

en: This job is a&#160;&hellip;
fr_FR: Cette opération est une &#160;&hellip;

en: Job tasks
fr_FR: Taches de l'opération

en: Backup File Creation
fr_FR: Paramètres de création des sauvegardes

en: Backup type
fr_FR: Type de sauvegarde

en: Synchronize file by file to destination
fr_FR: Synchroniser fichier par fichier vers la destination

en: Create a backup archive
fr_FR: Création de l'archive

en: Archive name
fr_FR: Nom de l'archive

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
fr_FR: %d = Jour du mois sur deux chiffres avec un zéro significatifs

en: %j = Day of the month, without leading zeros
fr_FR: %j = Jour du mois sans zéro significatifs

en: %m = Day of the month, with leading zeros
fr_FR: %j = Jour du mois avec zéro significatifs

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
fr_FR: %n = Numéro du mois sans zéro significatifs

en: %Y = Four digit representation for the year
fr_FR: %Y = Quatre chiffres représentant l'année

en: %y = Two digit representation of the year
fr_FR: %y = Deux chiffres représentant l'année

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
fr_FR: %a = am et pm en minuscule

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
fr_FR: %A = AM et PM en majuscule

en: %B = Swatch Internet Time
fr_FR: %B = Swatch Internet time

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
fr_FR: %g = Format d'heure sur 12 heures, pas de zéro significatif

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
fr_FR: %G = Format d'heure sur 24 heures, pas de zéro significatif

en: %h = Hour in 12-hour format, with leading zeros
fr_FR: %h = Format d'heures sur 12 heures avec des zéros devant

en: %H = Hour in 24-hour format, with leading zeros
fr_FR: %H = Format d'heure sur 24 heures, avec des zéros devant

en: %i = Two digit representation of the minute
fr_FR: %i = Deux chiffres représentants les minutes

en: %s = Two digit representation of the second
fr_FR: %s = Deux chiffres représentants les secondes

en: %u = Two digit representation of the microsecond
fr_FR: %u= Deux chiffres représentant les microsecondes

en: %U = UNIX timestamp (seconds since January 1 1970 00:00:00 GMT)
fr_FR: %U = UNIX timestamp (secondes depuis le 1 janvier  1970 00:00:00 GMT)

en: Replacement patterns:
fr_FR: Motifs de remplacement :

en: Archive Format
fr_FR: Format de l'archive

en: PHP Zip functions will be used if available (needs less memory). Otherwise the PCLZip class will be used.
fr_FR: La fonction PHP Zip sera utilisée si elle est disponible (elle nécessite moins de mémoire). Sinon la classe PCLZip sera utilisée.

en: Disabled due to missing PHP function.
fr_FR: Désactiver car les fonctions PHP ne sont pas disponibles.

en: A tarballed, not compressed archive (fast and less memory)
fr_FR: Une archive tar  (rapide et nécessitant moins de mémoire)

en: A tarballed, GZipped archive (fast and less memory)
fr_FR: Une archive tar puis GZIP (rapide et nécessitant moins de mémoire)

en: A tarballed, BZipped archive (fast and less memory)
fr_FR: Une archive tar et BZip (rapide et nécessitant moins de mémoire)

en: Job Destination
fr_FR: Destinations de l'opération

en: Where should your backup file be stored?
fr_FR: Où doit être mis votre fichier de sauvegarde ?

en: Log Files
fr_FR: Fichiers journaux

en: Send log to e-mail address
fr_FR: Envoyer les journaux à l'adresse de courriel

en: Leave empty to not have log sent.
fr_FR: Laisser vide et les fichiers journaux ne seront pas envoyés.

en: E-Mail FROM field
fr_FR: Champ émetteur  du courriel

en: E-Mail "From" field (Name &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)
fr_FR: Courriel  champ "émetteur" (Nom &lt;&#160;vous@vous-email-addreses.tld&#160;&gt;)

en: Errors only
fr_FR: Erreurs seulement

en: Send e-mail with log only when errors occur during job execution.
fr_FR: Envoyer les fichiers journaux uniquement quand une erreur est survenue dans le déroulement de l'opération.

en: Job Schedule
fr_FR: Programmation

en: Start job
fr_FR: Démarrer l'opération

en: manually only
fr_FR: seulement manuellement

en: with WordPress cron
fr_FR: avec le cron de Wordpress

en: with a link
fr_FR: avec un lien

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
fr_FR: Copier le lien pour un lancement externe. Cette option doit être activée pour que le lien fonctionne.

en: Start job with CLI
fr_FR: Démarrer l'opération avec la CLI

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline or <a href="%s">get the start script</a>.
fr_FR: Utiliser  <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> pour exécuter les opérations à partir de la ligne de commande ou <a href="%s">récupérer le script de lancement</a>.

en: Generate a server script file to let the job start with the server’s cron on command line interface. Alternatively use WP-CLI commands.
fr_FR: Produire un script pour lancer l'opération à partir du cron serveur ou sur la ligne de commande. Ou pour utliser les commandes WP-CLI.

en: Schedule execution time
fr_FR: Heure d'excution de la programmation

en: Scheduler type
fr_FR: Type de programmation

en: basic
fr_FR: basique

en: advanced
fr_FR: avancés

en: Scheduler
fr_FR: Programmation

en: Hour
fr_FR: Heure

en: monthly
fr_FR: Mensuelle

en: on
fr_FR: le

en: weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: daily
fr_FR: Quotidien

en: hourly
fr_FR: Toutes les heures

en: Any (*)
fr_FR: Toutes (*)

en: Hours:
fr_FR: Heures:

en: Day of Month:
fr_FR: Jour dans le mois:

en: Month:
fr_FR: Mois:

en: January
fr_FR: Janvier

en: February
fr_FR: Février

en: March
fr_FR: Mars

en: April
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: June
fr_FR: Juin

en: July
fr_FR: Juillet

en: August
fr_FR: Aout

en: September
fr_FR: Septembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: November
fr_FR: Novembre

en: December
fr_FR: Décembre

en: Day of Week:
fr_FR: Jour de la semaine:

en: Save changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: No Jobs.
fr_FR: Aucune opération.

en: Next Run
fr_FR: Prochain exécution

en: Last Run
fr_FR: Dernière exécution

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Not needed or set
fr_FR: Pas nécessaire ou pas défini

en: Running for: %s seconds
fr_FR: En cours depuis : %s secondes

en: %1$s at %2$s by WP-Cron
fr_FR: %1$s sur %2$s par  WP-Cron

en: Runtime: %d seconds
fr_FR: Temps d'exécution : %d secondes

en: not yet
fr_FR: pas maintenant

en: Download last backup
fr_FR: Télécharger la dernière sauvegarde

en: Log
fr_FR: Fichier journal

en: Copy of
fr_FR: Copie de

en: Temp folder %s not read or writable. Please set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire temporaire %s n'est pas consultable ou n'est pas accessible en écriture. Merci de mettre les bonnes autorisations.

en: Temp folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire temporaire %s n'existe pas et ne peut pas être créé. Merci de le créer et de mettre les bonnes permissions.

en: Logs folder %s is not read or writable. Please set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire des journaux %s n'est pas accessible en lecture ou en écriture. Merci de mettre les bonnes permissions.

en: Logs folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire des jounaux %s n'existe pas et ne peut pas être créé. Merci de le créer et de mettre les bonnes permissions.

en: Backups folder %s is not read or writable. Please set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire de sauvegarde %s n'est pas accessible en lecture ou en écriture. Merci de mettre les bonnes permissions.

en: Backups folder %s does not exist and cannot be created. Please create it and set proper write permissions.
fr_FR: Le répertoire de sauvegarde %s n'existe pas et ne peut pas être créé. Merci de le créer et de mettre les bonnes permissions.

en: The HTTP response test get a error "%s"
fr_FR: La réponse HTTP de test reçue est une erreur "%s"

en: The HTTP response test get a false http status (%s)
fr_FR: La réponse HTTP de test est un status http inconnu (%s)

en: Job "%s" started.
fr_FR: Opération "%s" commencée.

en: Aborted by user!
fr_FR: Arrêté par l'utilisateur!

en: Job will be terminated.
fr_FR: L'opération va être interrompue.

en: %s Jobs
fr_FR: %s Opérations

en: Job currently running: %s
fr_FR: Opération actuellement en cours : %s

en: Warnings:
fr_FR: Avertissements:

en: Errors:
fr_FR: Erreurs:

en: Working job log
fr_FR: Journal de l'opération en cours

en: Display working log
fr_FR: Afficher les journaux de travail

en: Close working screen
fr_FR: Fermer l'écran de travail

en: close
fr_FR: fermer

en: Job end
fr_FR: Fin de l'opération

en: Job completed in %s seconds.
fr_FR: Opération effectuée en %s secondes.

en: No Logs.
fr_FR: Aucun fichier journal!

en: Backup/Log Date/Time
fr_FR: Sauvegarde/Date des journaux/heure

en: Status
fr_FR: Statut

en: Runtime
fr_FR: Temps d'exécution

en: View
fr_FR: Voir

en: 1 ERROR | %d ERRORS
fr_FR[0]: 1 ERREUR
fr_FR[1]: %d ERREURS

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
fr_FR[0]: 1 AVERTISSEMENT
fr_FR[1]: %d AVERTISSEMENTS

en: Log only
fr_FR: Journaux seulement

en: %s Logs
fr_FR: %s Fichiers journaux

en: Settings reset to default
fr_FR: Paramètres remis aux valeurs par défaut

en: Settings saved
fr_FR: Paramètres sauvegardés

en: %s Settings
fr_FR: %s Paramètres

en: Network
fr_FR: Réseau

en: API Keys
fr_FR: Clé API:

en: Display Settings
fr_FR: Paramètres

en: Do you want to see BackWPup in the WordPress admin bar?
fr_FR: Voir BackWPup dans la barre d'administration WordPress?

en: Admin bar
fr_FR: Barre d'administration

en: Admin Bar
fr_FR: Barre d'administration

en: Show BackWPup links in admin bar.
fr_FR: Voir les liens BackWPup dans la barre d'administration.

en: Folder sizes
fr_FR: Taille du répertoire

en: Display folder sizes on Files tab if job edited. (Might increase loading time of Files tab.)
fr_FR: Afficher la taille du répertoire dans l'onglet fichier si l'opération est modifiée (Cela peut provoquer un affichage plus lent de l'onglet)

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Security option for BackWPup
fr_FR: Option de sécurité pour BackWPup

en: Protect folders
fr_FR: Répertoires protégés

en: Protect BackWPup folders ( Temp, Log and Backups ) with <code>.htaccess</code> and <code>index.php</code>
fr_FR: Protéger les répertoires de BackWPup (Temporaire, Journaux et Sauvegardes) avec <code>.htaccess</code> et <code>index.php</code>

en: Every time BackWPup runs a backup job a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
fr_FR: Chaque fois que BackWPUp exécute une opération de sauvegarde, un fichier journal est créé. Choissiez où vos fichiers journaux sont stockés et combien vous désirez en garder.

en: Log file folder
fr_FR: Répertoire des fichiers journaux

en: Maximum number of log files in folder
fr_FR: Nombre maximum de fichiers journaux dans le répertoire

en: Oldest files will be deleted first.
fr_FR: Les plus vieux seront effacés en premier.

en: Compress log files with GZip.
fr_FR: Compresser les fichiers journaux avec GZip.

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
fr_FR: Il y a un certain nombres d'option globale pour les opérations de sauvegarde. Définissez les ici.

en: Maximum number of retries for job steps
fr_FR: Nombre d'essais maximum par étape d'opération

en: Restart on every main step
fr_FR: Relancer sur toutes les étapes principales

en: Restart the job on every main step on a running job
fr_FR: Relancer l'opération sur toutes les étapes principales de l'opération en cours

en: The job will be restarted on every main step to prevent running in an execution time out. This will not work on cli run. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used.
fr_FR: L'opération sera relancée sur toutes les étapes principales pour prévenir un temps d'exécution trop long. Cela ne fonctionera pas sur la ligne de commande ou si <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> a été défini.

en: Restart on archive creation
fr_FR: Relancer sur la création de l'archive

en: MB. 0 = disabled. Restart the job once a given number of Megabytes has been added to an archive
fr_FR: MB. 0 = inactif. Relance l'opération quand un certain nombre de méga-octects ont été ajouté à l'archive.

en: The job will be restarted once a given number of Megabytes has been added to an archive to prevent running in an execution time out. This will not work on cli run. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used.
fr_FR: L'opération sera relancée quand un certain nombre de méga-octects auront été ajoutés à l'archive pour prévenir un temps d'exécution trop long. Cela ne fonctionera pas sur la ligne de commande ou si <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> a été défini.

en: Method for creating ZIP archive
fr_FR: Méthode pour créer les archive ZIP

en: ZipArchive
fr_FR: Archive ZIP

en: Auto = Uses PHP class ZipArchive if available; otherwise uses PclZip.<br />ZipArchive = Uses less memory, but many open files at a time.<br />PclZip = Uses more memory, but only 2 open files at a time.
fr_FR: Auto = Utilise la classe ZipArchive si elle est disponible, sinon utilise PclZip.<br />ZipArchive = Utilise moins de mémoire, mais beaucoup de fichiers ouverts à la fois.<br />PclZip = Utilise plus de mémoire, mais deux fichiers ouverts en même temps.

en: Key to start jobs externally with an URL
fr_FR: Clé pour lancer l'opération de manière externe avec une URL

en: empty = deactivated. Will be used to protect job starts from unauthorized persons.
fr_FR: vide = inactif. Cela servira pour empêcher le lancement d'une opération par une personne non autorsiée.

en: No translation
fr_FR: Pas de traduction

en: No Translation
fr_FR: Pas de traduction

en: No translation for the job, the log will be written in English
fr_FR: Pas de traduction pour l'opération, les journaux seront écris en Anglais

en: Reduce server load
fr_FR: Réduire la charge du serveur

en: disabled
fr_FR: inactif

en: medium
fr_FR: médium

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load. Disabled = off, minimum = shortest sleep, maximum = longest sleep
fr_FR: Cela ajoute une courte pause durant le traitement. A utiliser pour réduire la consommation CPU. Inactif = sans, minimum = petit délai, maximum = délai long

en: Is your blog protected with HTTP basic authentication (.htaccess)? Then please set the username and password for authentication here.
fr_FR: Votre site se trouve-t'il derrière une authentification http basique (.htaccess)? Si oui entrez le nom d'utilisateur et le mot de passe pour celle-ci.

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur:

en: Setting
fr_FR: Paramètres

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Get pro.
fr_FR: Obtenir la version pro.

en: unavailable
fr_FR: pas disponible

en: Server self connect:
fr_FR: Connexion au serveur:

en: The HTTP response gives back the false body "%s"
fr_FR: La réponse HTTP ne contient pas les bonnes informations "%s"

en: Response Test O.K.
fr_FR: La réponse au test est positive.

en: Temp folder:
fr_FR: Répertoire temporaire:

en: Temp folder %s not exist and can't created.
fr_FR: Le répertoire temporaire %s n'exsite pas et ne peut pas être créé.

en: Temp folder %s not writable.
fr_FR: Le répertoire temporaire '%s' n'est pas inscriptible.

en: Logs folder:
fr_FR: Répertoire des fichiers journaux:

en: Logs folder %s not exist and can't created.
fr_FR: Le répertoire des fichiers journaux %s n'existe pas et ne peut pas être créé.

en: Logs folder %s not writable.
fr_FR: Répertoire des fichiers journaux %s non inscriptible.

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation

en: Current PHP user
fr_FR: Utilisateur PHP actuel

en: Maximum execution time
fr_FR: Temps maximum d'exécution

en: Alternative WP Cron
fr_FR: WP Cron de remplacement

en: Disabled WP Cron
fr_FR: WP Cron inactif

en: Server Time
fr_FR: Heure du serveur

en: Blog Time
fr_FR: Heure

en: Blog Timezone
fr_FR: Timezone du blog

en: Blog Time offset
fr_FR: Offset de temps du Blog

en: %s hours
fr_FR: %s heures

en: Blog language
fr_FR: Langue du Blog

en: MySQL Client encoding
fr_FR: Type d'encodage du client MySql

en: Blog charset
fr_FR: Type de codage du blog

en: PHP Memory limit
fr_FR: Limite mémoire de PHP

en: WP memory limit
fr_FR: Limite mémoire de WP

en: WP Maximum memory limit
fr_FR: Limite mémoire maximum de WP

en: Memory in use
fr_FR: Mémoire utilisée

en: Disabled PHP Functions:
fr_FR: Interdire les fonctions PHP:

en: Loaded PHP Extensions:
fr_FR: Extension PHP chargées:

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Reset all settings to default
fr_FR: Remettre toutes les valeurs des paramètres à leur valeur par défaut

en: A job is already running.
fr_FR: Une opération est déjà en cours.

en: No job ID specified!
fr_FR: Pas d'identifiant d'opération fourni!

en: Job ID does not exist!
fr_FR: L'identifiant de l'opération n'existe pas!

en: Nothing to abort!
fr_FR: Rien à abandonner!

en: List of jobs
fr_FR: Liste des opérations

en: ID: %1$d Name: %2$s
fr_FR: ID: %1$d Nom: %2$s

en: No job running
fr_FR: Pas d'opération en cours

en: Running job
fr_FR: Opération en cours

en: Warnings: %1$d Errors: %2$d
fr_FR: Avertissements: %1$d Ereurs: %2$d

en: Steps in percent: %1$d percent of step: %2$d
fr_FR: Etapes en pourcentage : %1$d pourcent de l'étape : %2$d

en: On step: %s
fr_FR: A l'étape : %s

en: Last message: %s
fr_FR: Dernier message: %s
