Themes - Twenty Ten - en to tr translation catalogue (83 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
tr: WordPress 2010 teması, şık, basit, özelleştirilebilir ve okunabilir bir şekilde hazırlanmıştır. Menü, başlık görseli ve arka plan özelleştirilebilir. Twenty Ten altı adet bileşen alanına (iki tanesi yan sütunda, dört tanesi dip alanda olmak üzere) ve öne çıkarılan görsellere (galeri yazıları için küçük resimler, yazılar ve sayfalar için özel başlık görselleri) sahiptir. Yazıcı ve yönetici görsel editörü için stil dosyalarının yanı sıra, "Yan" ve "Galeri" kategorileri için özel stiller ve son olarak yan sütunu kaldıran, seçime bağlı tek sütunlu bir sayfa şablonuna sahiptir.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
tr: %s için bir cevap

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Medium Gray
tr: Orta gri

en: Black
tr: Siyah

en: Blue
tr: Mavi

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
tr: Bir kolon, yan sütun yok

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

en: Archives
tr: Arşiv

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüm, arama kriterlerinizle örtüşen sonuç bulunamadı. Farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">ile etiketlendi</span>

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">kategorisine gönderildi</span>

en: % Comments
tr: % Yorum

en: 1 Comment
tr: 1 Yorum

en: Leave a comment
tr: Yorum yapın

en: View posts in the Gallery category
tr: Galeri kategorisindeki yazılara göz atın

en: More Galleries
tr: Daha çok galeri

en: View Galleries
tr: Galerilere bak

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a %1$s>%2$s fotoğraf</a> içeriyor.
tr[1]: Bu galeri <a %1$s>%2$s fotoğraf</a> içeriyor.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
tr: galeri

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
tr: Üzgünüz, istekte bulunulan arşiv için sonuç dönmedi. Belki arama yaparak ilişkili bir yazıya ulaşabilirsiniz.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Link to full-size image
tr: Tam boy görsele bağlantı

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
tr: Tam boyut %s piksel

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">yayınlandı</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">tarafından</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Return to %s
tr: %s içeriğine geri dön

en: Skip to content
tr: İçeriğe atla

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
tr: Sayfa %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">Yer imlerinize</a> ekleyin.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine gönderilmiş. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">Kalıcı bağlantıyı</a> yer imlerinize ekleyin.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine gönderilmiş ve %2$s ile etiketlenmiş. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">Kalıcı bağlantıyı</a> yer imlerinize ekleyin.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
tr: %3$s <span class="meta-sep">tarafından</span> %2$s <span class="%1$s">tarihinde gönderildi</span>

en: Fourth Footer Widget Area
tr: Dördüncü taban bileşen alanı

en: Third Footer Widget Area
tr: Üçüncü taban bileşen alanı

en: Second Footer Widget Area
tr: İkinci taban bileşen alanı

en: An optional widget area for your site footer.
tr: Sitenizin alt kısmı için seçime bağlı bir bileşen alanı.

en: First Footer Widget Area
tr: Birinci taban bileşen alanı

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
tr: Seçime bağlı ikinci bir bileşen alanı, yan sütunda ilk bileşen alanının hemen altında görüntülenir.

en: Secondary Widget Area
tr: İkincil bileşen alanı

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
tr: Yan sütunda görüntülenmek üzere buraya bileşenlerinizi koyabilirsiniz.

en: Primary Widget Area
tr: Birincil bileşen alanı

en: Pingback:
tr: Geri izleme:

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
tr: %s <span class="says">der ki:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
tr: Gün batımı

note: translators: Header image description.
en: Path
tr: Yol

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
tr: Hokka

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
tr: Orman zemini

note: translators: Header image description.
en: Fern
tr: Çit

note: translators: Header image description.
en: Concave
tr: Mercek

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
tr: Kiraz çiçekleri

note: translators: Header image description.
en: Berries
tr: Çilekler

en: Primary Navigation
tr: Birincil dolaşım

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
tr: %s ile güçlendirilmiştir.

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Daha yeni yorumlar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Daha eski yorumlar

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
tr[0]: %2$s için %1$s cevap
tr[1]: %2$s için %1$s cevap

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr: Bu yazı parola korumalı. Yorumları görmek için parola girin.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
tr: %s hakkında

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
tr: Yazar arşivleri: %s

en: Blog Archives
tr: Blog arşivi

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
tr: Yıllık arşiv: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
tr: Aylık arşiv: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
tr: Günlük arşiv: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
tr: Üzgünüm, aradığınız sayfa bulunamadı. Belki aramak yardımcı olabilir.

en: Not Found
tr: Bulunamadı

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
