Themes - Customizr - en to tr translation catalogue (659 entries)

en: Settings
tr: Ayarlar

en: default:
tr: varsayılan:

en: Options for
tr: Seçenekler

en: Go Pro
tr: PRO sürümüne yükseltin

en: Yoast SEO breadcrumbs settings
tr: Yoast SEO gezinti menüsü ayarları

en: Jump to the Yoast SEO breadcrumbs %s
tr: Yoast SEO gezinti menüsüne geç %s

en: Use Yoast SEO breadcrumbs
tr: Yoast SEO gezinti menüsünü kullan

en: Create and organize your social links
tr: Sosyal ağ bağlantısı oluştur ve düzenle

en: Discover the Customizr WordPress theme &raquo;
tr: Customizr WordPress temasını keşfet &raquo;

en: Choose Image
tr: Görsel seç

en: No image selected
tr: Görsel seçilmedi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Change Image
tr: Görseli değiştir

en: Select Image
tr: Görsel seç

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
tr: Bağlantıyı tarayıcının yeni bir sekmesinde açmak için bu seçeneği işaretleyin.

en: Link target
tr: Bağlantı hedefi

en: Set a unique color for your icon.
tr: Simgeniz için tekil bir renk seçin.

en: Icon color
tr: Simge rengi

en: Social link
tr: Sosyal ağ bağlantısı

en: Social icon
tr: Sosyal ağ simgesi

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
tr: Sosyal ağ profilinizin bağlantı adresini tam olarak girin (geçerli bir URL olmalı).

en: http://...,mailto:...,...
tr: 'http://...,mailto:...,...'&hellip;

en: Social link url
tr: Sosyal ağ bağlantı adresi (url)

en: Select an icon
tr: Bir simge seçin

en: Yes
tr: Evet

en: Add it
tr: Ekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Please fill the social link inputs with a valid URLs
tr: Lütfen sosyal ağ bağlantı girişlerini geçerli bir URL adresiyle girin

en: Slide
tr: Slayt

en: Close Editor
tr: Editörü kapat

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
tr: Yeni sosyal ağ bağlantısı oluşturuldu! Düzenlemek için aşağı kaydırın.

en: New Slide created ! Scroll down to edit it.
tr: Yeni slayt oluşturuldu! Düzenlemek için aşağı kaydırın.

en: Press return or enter to open this panel
tr: Bu paneli açmak için return veya enter tuşuna basın.

en: Done !
tr: Bitti!

en: Follow us on
tr: Bizi takip edin

en: Select a social icon
tr: Bir sosyal ağ simgesi seçin

en: Rss
tr: RSS

en: Not set
tr: Ayarlanmadı

en: customization panel
tr: özellleştirme paneli

en: Display the tagline in the header
tr: Sloganı üst kısımda göster

en: This is the text displayed on mouse over.
tr: Bu, fareyle üzerine gelince görünen metindir.

en: Size in px
tr: Boyut (piksel)

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
tr: Kaldırmak istediğinize emin misiniz? : <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: The side on which the menu is revealed depends on the choosen header layout.
tr: Menünün açıldığı taraf seçilen üst kısım düzenine bağlıdır.

en: Load Font Awesome resources
tr: "Font Awesome" simgelerini yükleyin

en: An error occurred: malformed social links
tr: Hata oluştu: Hatalı sosyal ağ bağlantısı

en: When checked, the Font Awesome icons and CSS will be loaded on front end. You might want to load the Font Awesome icons with a custom code, or let a plugin do it for you.
tr: İşaretliyken, arayüzde "Font Awesome" simgeleri ve CSS yüklenir. "Font Awesome" simgelerini özel kodla yükleyebilir veya bir eklentinin sizin için bunu yapmasını sağlayabilirsiniz.

en: Learn more about this in the documentation
tr: Bu konu hakkında belgelerde daha fazla bilgi alın.

en: Back to top arrow position
tr: Yukarı çık düğmesi konumu

en: Contact me on Snapchat
tr: Benimle Snapchat üzerinde iletişime geçin

en: You may also like
tr: Benzer içerikler

en: If enabled, your slides scroll slower than the page (parallax effect).
tr: Etkinleştirilirse, slaytlarınız sayfaya göre daha yavaş kayar (paralel kaydırma etkisi).

en: Sliders : use parallax scrolling
tr: Slayt Gösterici : Paralel kaydırma kullanın

en: WooCommerce: if checked, your WooCommerce cart icon will remain visible when scrolling.
tr: WooCommerce: İşaretliyse, kaydırma esnasında WooCommerce kart simgesi görünmeye devam eder.

en: Use with caution
tr: Dikkatli kullanın

en: Front-end Icons (Font Awesome)
tr: Arayüz simgeleri (Font Awesome)

en: Check out some example of uses
tr: Kullanım örneklerini inceleyin

en: Follow me on Xing
tr: Beni Xing'te takip et

en: Follow me on Yelp
tr: Beni Yelp'te takip et

en: Follow me on VKontakte
tr: Beni VKontakte'de takip et

en: Sticky header: display the shopping cart
tr: Sabit üst kısım: Alışveriş sepetini göster

en: View your shopping cart
tr: Alışveriş sepetini görüntüle

en: WooCommerce: check to display a cart icon showing the number of items in your cart next to your header's tagline.
tr: WooCommerce: Üst kısmın sloganı yanındaki sepetinizde öğe sayısını gösteren simgeyi görüntülemek için kontrol edin.

en: This feature has been introduced in WordPress v4.4+ (dec-2015), and might have minor side effects on some of your existing images. Check / uncheck this option to safely verify that your images are displayed nicely.
tr: Bu özellik, WordPress v4.4+ 'de (Aralık 2015)  tanıtıldı. Mevcut resimlerinizin bazılarında küçük yan etkiler olabilir. Resimlerinizin güzelce gösterildiğini güvenli bir şekilde doğrulamak için bu seçeneği işaretleyin/işaretini kaldırın.

en: Display the shopping cart in the header
tr: Alışveriş sepetini üst kısımda göster

en: You can choose to display only the sticky posts. If you're not sure how to set a sticky post, check
tr: Sadece sabit yazıları göstermeyi seçebilirsiniz. Sabit bir yazıyı nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz, inceleyin

en: Include only sticky posts
tr: Sadece sabit yazıları ekleyin

en: Posts slider button text
tr: Yazı slayt göstericisi için düğme metni

en: Front page slider name
tr: Ön sayfa slayt göstericisi adı

en: Powered by WordPress
tr: WordPress desteğiyle

en: Powered by
tr: Geliştirici

en: Did you know you can easily speed up your page load by deferring the loading of the non visible images?
tr: Görünmeyen resimlerin yüklenmesini erteleyerek sayfa yüklemenizi kolayca hızlandırabileceğinizi biliyor muydunuz?

en: Customize or remove %s
tr: Özelleştir veya kaldır %s

en: this slider
tr: bu slayt gösterici

en: the posts slider
tr: yazı slayt göstericisi

en: %s and check the option 'Load images on scroll' under 'Website Performances' section.
tr: %s ve 'Web sitesi Performansı' bölümünde 'Kaydırma esnasında resimleri yükle' seçeneğini kontrol et.

en: E-mail
tr: e-Posta

en: Set the number of posts to display
tr: Görüntülenecek yazı sayısını ayarla

en: Click inside the above field and pick post categories you want to display. No filter will be applied if empty.
tr: Yukarıdaki alanın içine tıklayın ve görüntülemek istediğiniz yazı kategorilerini seçin. Boş ise hiçbir filtre uygulanmaz.

en: Apply a category filter to your home / blog posts
tr: Ana Sayfa/Blog yazılarına kategori filtresi uygula

en: Learn more about post categories in WordPress
tr: WordPress'de yazı kategorileri hakkında daha fazla bilgi alın

en: There is no excerpt because this is a protected post.
tr: Burada alıntı yok çünkü bu yazı korumalı.

en: Protected: %s
tr: Korumalı: %s

en: The button text will be limited to 80 chars max. Leave this field empty to hide the button
tr: Düğme metni azami 80 karakter ile sınırlandırılacaktır. Düğmeyi gizlemek için bu alanı boş bırakın.

en: Entire slide and call to action button
tr: Tüm slayt ve eylem çağrısı düğmesi

en: Entire slide
tr: Tüm slayt

en: Call to action button
tr: Eylem çağrısı düğmesi

en: Link post with
tr: Bu yazı için bağlantı

en: The excerpt will be limited to 80 chars max
tr: Alıntı azami 80 karakterle sınırlandırılacaktır.

en: The title will be limited to 80 chars max
tr: Başlık azami 80 karakterle sınırlandırılacaktır.

en: Display the title
tr: Başlığı göster

en: the WordPress documentation.
tr: WordPress Belgeleri

en: When checked, the front page slider occupies the full viewport's width
tr: İşaretlendiğinde, ön sayfa slayt göstericisi, görüntüleme noktası genişliğini tamamen kaplar

en: &mdash; Auto-generated slider from your blog posts &mdash;
tr: &mdash; Yazılar için otomatik slayt gösterici &mdash;

en: Upgrade to Customizr Pro
tr: Customizr Pro sürümüne yükseltin

en: Only the posts with a featured image or at least an image inside their content will qualify for the slider. The number of post slides displayed won't exceed the number of available posts in your website.
tr: Yalnızca öne çıkan görsel içeren veya içeriğinin en az birinde görsel bulunan yazılar, slayt gösterici için geçerlidir. Görüntülenen yazı slaytı sayısı web sitenizdeki mevcut yazı sayısını aşmaz.

en: Number of posts to display
tr: Gösterilecek yazı sayısı

en: Slider documentation
tr: Slayt gösterici belgeleri

en: For more informations about sliders, check the documentation page :
tr: Slayt göstericileriyle ilgili daha fazla bilgi için Belgeler sayfasını kontrol edin:

en: To add another slide : navigate to your media library (click on Media), open the edit screen of an image ( or add a new image ), and add it to your desired slider by using the dedicated option block at the bottom of the page.
tr: Başka bir slayt eklemek için: Ortam Kütüphanesine gidin (Ortam'a tıklayın), bir görselin düzenleme ekranını açın (veya yeni bir resim ekleyin) ve sayfanın altındaki özel seçenek bloğunu kullanarak istediğiniz slayt göstericiye ekleyin.

en: This option generates a home page slider based on your last posts, starting from the most recent or the featured (sticky) post(s) if any.
tr: Bu seçenek, en yeni veya varsa özellikli (sabit) yazılardan başlayarak son yazılara bir ana sayfa slayt göstericisi oluşturur.

en: jump to the Design and Layout section
tr: Tasarım ve Düzen bölümüne geçin

en: SITE ICON
tr: SİTE SİMGESİ

en: Change the header layout
tr: Üst kısım düzenini değiştirin

en: To change the global header layout, %s
tr: Genel üst kısım düzenini değiştirmek için, %s

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Open the menu
tr: Menüyü aç

en: open the customizer menu section
tr: Özelleştirme menüsü bölümünü açın

en: Menu
tr: Menü

en: Close
tr: Kilitle

en: dismiss this notice
tr: Bu uyarıyı yoksay

en: Socials in Sidebars
tr: Kenar çubuklarında sosyal ağlar

en: Edit now.
tr: Şimdi düzenle.

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
tr: Yazınızın öne çıkan görselini ayarladıysanız burada görüntüleyebilirsiniz.

en: %s to display a featured image here.
tr: %s öne çıkan görseli burada göster.

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
tr: Bileşenleri bu kenar çubuğuna ekle: %s veya %s.

en: Add widgets to the footer %s or %s.
tr: Bileşenleri alt kısma ekle: %s veya %s.

en: Jump to the customizer now
tr: Özelleştiriciye geç

en: now
tr: şimdi

en: Front-end placeholders and help blocks
tr: Arayüz yer tutucuları ve yardım blokları

en: The right sidebar has no widgets
tr: Sağ kenar çubuğunun herhangi bir bileşeni yok.

en: Navigation Menus
tr: Dolaşım menüleri

en: Remove all the menus.
tr: Bütün menüleri kaldır

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
tr: Dikkatli kullanın: Web sitenizde kullanıcılarınız için alternatif bir gezinti yolu sunun.

en: Customizr theme documentation
tr: Customizr tema belgeleri

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
tr: Ön sayfa  düzen tasarımını değiştirmeniz gerekiyorsa, bunun üst kısmındaki 'Ön Sayfa' bölümünü açın.

en: Display help notices on front-end for logged in users.
tr: Ön sayfada oturum açan kullanıcılar için yardım bildirimlerini görüntüleyin.

en: Sidebars
tr: Kenar çubukları

en: on the Menus screen in the Appearance section
tr: görünüm bölümündeki Menüler ekranında

en: in the menu panel
tr: menü panelinde

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
tr: Bir menü konumu için ona atanmış bir menü yoksa, varsayılan sayfa menüsü kullanılacaktır.

en: Smooth Scroll
tr: Sürekli kaydırma

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
tr: Yeni menü oluşturabilir ve %s menü içeriğini düzenleyebilirsin.

en: Stick the footer to the bottom of the page
tr: Alt kısmı sayfanın en altına sabitleyin

en: create/edit menus
tr: Menü oluştur/düzenle

en: Don't display any menus in the header of your website
tr: Üst kısımda menüyü gösterme

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
tr: Yukarıdaki düzen seçenekleri, düzeninizi yazı ve sayfalarınız için genel olarak ayarlar. Dilerseniz, her bir yazı ve sayfanın düzenini ayrı ayrı da tanımlayabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenin: %s

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
tr: Yazıların öne çıkan görselini (yazı küçük resmi) kendi içeriklerinden önce, görüntüleyebilirsiniz.

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
tr: Yazılarda öne çıkan bir görseli nasıl ayarlayacağınızı bilmiyor musunuz? Nasıl yapılacağını öğrenin: %s

en: When this option is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, web sitenizin ön sayfasında çeşitli yardım bildirimleri ve bazı yer tutucu bloklar görüntülenir. Bunlar yalnızca yönetici yetkilerine sahip, oturum açmış kullanıcılar tarafından görülebilir.

en: Hide
tr: Gizle

en: Also applied to the secondary menu if any.
tr: Varsa, ikincil menüye de uygulanır.

en: Main menu design
tr: Ana Menü tasarımı

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
tr: Bir tasarım seçin: Yan menü (dikey) veya normal (yatay)

en: Regular (horizontal)
tr: Normal (yatay)

en: Side Menu (vertical)
tr: Yan Menü (dikey)

en: Display a label next to the menu button.
tr: Menü düğmesinin yanında bir etiket gösterin.

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
tr: Not: Bu etiket mobil cihazlarda gizlidir.

en: Secondary (horizontal) menu design
tr: İkincil (yatay) menü tasarımı

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
tr: İkincil menü için bir mobil cihaz (duyarlı/responsive) davranışı seçin.

en: Move after inside the side menu
tr: Yan menüde bir sonrakine geç

en: Move before inside the side menu
tr: Yan menüde bir öncekine geç

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
tr: Mobil cihazlar (duyarlı/responsive) için, açılır menü bloğunun yüksekliğini görüş alanıyla sınırla.

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
tr: Üst kısımda ikincil (yatay) bir menü göster.

en: Menu position (for "main" menu)
tr: Menü konumu (ana menü için)

en: Menu position (for the horizontal menu)
tr: Menü konumu (yan menü için)

en: Display in the header
tr: Üst kısımda görüntüle

en: Secondary (horizontal) Menu
tr: İkincil (yatay) Menü

en: Important note
tr: Önemli not

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
tr: bu seçenek bazı eklentilerle çakışmalar oluşturabilir, varsa, eklentinizin özelliklerinin bu seçeneği etkinleştirdikten sonra iyi çalıştığından emin olun.

en: Enable Smooth Scroll
tr: Sürekli Kaydırmayı Etkinleştir

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
tr: Bu ayar, menünün gösterildiği tarafı etkileyebilir.

en: Choose a layout for the header
tr: Üst kısım için bir düzen seçin

en: Disabled if the random option is on.
tr: Rastgele seçeneği açıksa devre dışı bırakılır.

en: This option enables a smoother page scroll.
tr: Bu seçenek daha akıcı bir sayfa kaydırma sağlar.

en: Go Customizr Pro
tr: Customizr Pro sürümüne geçin

en: demo website
tr: demo web sitesi

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
tr: %s ile başlamak için en iyi yol %s'yi okumak ve %s' yi ziyaret etmektir.

en: documentation
tr: belgeler

en: close
tr: Kapat

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
tr: Üzerinde çalıştığımız yeni özellikleri tanıtmak istiyoruz.

en: version
tr: sürüm

en: Read the latest release notes
tr: Son sürüm notlarını okuyun

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link the whole slide
tr: Tüm slaydı bağla

en: WordPress documentation
tr: WordPress Belgeleri

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
tr: veya özel bağlantı (yukarıda bir sayfa veya yazı seçtiyseniz bunu boş bırakın)

en: Open link in a new page/tab
tr: Bağlantıyı yeni bir sekmede aç

note: Template Name of the theme
en: Custom Page Example
tr: Özel Sayfa Örneği

en: Add a menu
tr: Bir menü ekle

en: Back Home
tr: Ana Sayfaya Dön

en: Back to top
tr: Yukarı çık

en: The footer has no widgets
tr: Alt kısımda hiç bileşen yok

en: dismiss notice
tr: Bu uyarıyı yoksay

en: See the theme documentation.
tr: Tema belgelerini görün

en: Changing the layout in the Customizr theme
tr: Customizr teması düzeninin değiştirilmesi

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
tr: Geçerli sayfa düzenini değiştirerek bu kenar çubuğunu kaldırabilirsiniz.

en: Add widgets
tr: Bileşen ekle

en: Check the slider doc now &raquo;
tr: Slayt gösterici belgesini kontrol edin &raquo;

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
tr: Bu demo slayt göstericiyi nasıl değiştireceğinizi veya kaldıracağınızı keşfedin.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

en: by
tr: Yazarı:

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Open
tr: Aç

en: tagged
tr: etiketlendi

en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılan tüm yazıları görün

en: (updated on %1$s)
tr: (%1$s tarihinde güncellendi)

en: (updated 1 day ago)
tr: (1 gün önce güncellendi)

en: (updated %s days ago)
tr: (%s gün önce güncellendi)

en: (updated today)
tr: Bugün güncellendi

en: This entry was posted
tr: Bu girdi yayınlanmıştır

en: and posted on %1$s
tr: ve %1$s tarihinde yayınlandı

en: This entry was posted on %1$s
tr: Bu yazı %1$s tarihinde yayınlanmıştır

en: This entry was posted in %1$s
tr: Bu yazı %1$s tarihinde yayınlanmıştır

en: Return to
tr:  geri dön

en: View all posts in %s
tr: %s kategorisindeki tüm yazıları görün

en: This entry was tagged %2$s
tr: Bu yazı %2$s olarak etiketlendi

en: by %1$s
tr: %1$s

en: on %1$s
tr: %1$s

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
tr: Kategori: %1$s Etiket: %2$s

en: in
tr: de

en: Link to full-size image
tr: Tam boy görsele bağlantı

en: at dimensions
tr: boyutlarda

en: Published
tr: Yayımlanmış

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
tr: Bu yazı <span class="by-author"> by %2$s</span> tarafından %1$s tarihinde yayınlanmıştır

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
tr: Sayfalar

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık Arşiv: %s

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık Arşiv: %s

en: Archives
tr: Arşiv

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük Arşiv: %s

en: About %s
tr: %s hakkında

en: No
tr: Hayır

en: Ooops, page not found
tr: Off! Bu sayfa bulunamadı.

en: {no title} Read the post &raquo;
tr: {no title} Yazıyı oku &raquo;

en: Missing Attachment
tr: Kayıp Dosya Eki

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the customizer screen.
tr: Öne çıkan sayfa açıklama metni: Sayfa alıntısı kullanın veya Customizr ekranında kendi özel metninizi belirleyin.

en: Featured page
tr: Öne çıkan sayfa

en: Customizer screen
tr: Customizer ekranı

en: Comment(s) on
tr: Hakkında yorum(lar)

en: comment | comments
tr[0]: yorum
tr[1]: yorum

en: Leave a comment
tr: Bir yorum ekleyin

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Daha eski yorumlar

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Daha yeni yorumlar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s tarihinde, saat %2$s

en: Post author
tr: Yazar

en: Reply
tr: Cevapla

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

en: Pingback:
tr: Geri bildirim:

en: thoughts on
tr: yorum

en: One thought on
tr: Hakkında yorum

en: Merge
tr: Birleştir

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: Split
tr: Böl

en: Page %d
tr: Sayfa %d

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
tr: &quot;%1$s&quot; için arama sonuçları

en: Week %1$s
tr: %1$s.Hafta

en: Minute %1$s
tr: %1$s Dakika

en: Browse:
tr: Gez:

en: Home
tr: Başlangıç

en: Next &rarr;
tr: Sonraki &arr;

en: &larr; Previous
tr: &larr; Önceki

en: Max. length for post titles (in words)
tr: Yazı başlıkları için azami uzunluk (kelime sayısı)

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
tr: Kontrol edilmeyen metinler, alternatif küçük resim düzeniyle görüntülenir.

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
tr: Yazı ızgarasının küçük resminin azami yüksekliğini piksel olarak ayarla

en: Thumbnails max height for the grid layout
tr: Izgara düzeni için küçük resmin azami yüksekliği

en: Apply a shadow to each grid items
tr: Her bir ızgara öğesine gölge uygula

en: Apply the grid layout to Search results
tr: Izgara düzenini Arama Sonuçlarına uygula

en: Apply a colored bottom border to each grid items
tr: Her bir ızgara öğesine renkli bir alt kenarlık uygula

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
tr: Not: Sütunlar, tek kenar çubuğu düzenleri için 3, ve çift taraflı kenar çubuğu düzenleri için 2 ile sınırlıdır.

en: Alternate thumbnails layout
tr: Alternatif küçük resim düzeni

en: Select a Layout
tr: Bir düzen seç

en: Post List Design
tr: Yazı Listesi Tasarımı

en: You might want to regenerate your thumbnails.
tr: Küçük resimleri yeniden oluşturmak isteyebilirsiniz

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, görselleriniz yüklenirken özel yükseklik ile yeniden boyutlandırılacaktır. Bu, genel yükleme performansınız için daha iyidir.

en: Apply the grid layout to Home/Blog
tr: Izgara düzenini Ana Sayfaya/Bloga uygula

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
tr: Izgara Düzenini seçtiğinizde, yazı içeriği alıntıyla sınırlanır.

en: Grid layout
tr: Izgara düzeni

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
tr: Sabit son yazıyı genişletin (yalnızca ana sayfa ve blog sayfası için)

en: Number of columns per row
tr: Satır başına sütun sayısı

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
tr: Izgara düzenini arşive (arşiv, kategoriler, yazarlar) uygula

en: Load images on scroll
tr: Kaydırma esnasında görselleri yükle

en: Will be hidden if empty
tr: Boşsa gizlenecek

en: Social link title in sidebars
tr: Kenar çubuklarında sosyal ağ başlığı

en: Display a back to top arrow on scroll
tr: Kaydırma esnasında yukarı çık okunu görüntüle

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
tr: Yazı veya sayfalar yorumlara kapalı olsa bile varsayılan olarak, WordPress son yorumları görüntüler. Bu seçenek işaretini kaldırarak yorum geçmişinin görüntülenmesini iptal edebilirsiniz.

en: Display the comment list
tr: Yorum listesini göster

en: You can also change other comments settings in the
tr: Diğer yorum ayarlarını da burada değiştirebilirsiniz

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
tr: İşaretlenirse, bu seçenek tüm tekli yazı türlerinde yorum eklemeyi etkinleştirir. Hızlı düzenleme modunda, yazıdaki yorum ekleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz

en: Enable comments on posts
tr: Yazılarda yorum eklemeyi etkinleştir

en: the discussion settings page.
tr: tartışma ayarları sayfası.

en: You can also change other comments settings in :
tr: Diğer yorum ayarlarını da burada değiştirebilirsiniz:

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, sayfalarda yorum eklemeyi etkinleştirir. Sayfa listesi ekranında, hızlı düzenleme moduna geçerek, tekli yazıdaki yorum ekleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz

en: Other comments settings
tr: Diğer yorum ayarları

en: Apply this height to all sliders
tr: Bu yüksekliği bütün slayt gösterisi araçlarına uygula

en: Replace the default image slider's height
tr: Varsayılan görsel slayt göstericisi yüksekliğini değiştir

en: Set slider's height in pixels
tr: Slayt gösterici yüksekliğini piksel olarak ayarla

en: discussion settings page.
tr: tartışma ayarları sayfası.

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
tr: Görünür olmayan resimlerin yüklenmesini geciktirmek için bu seçeneği işaretle. Görüş alanında bulunan görseller, kaydırma esnasında dinamik olarak yüklenecektir. Bu seçenek, görsel içeren uzun web sayfalarının yükünü azaltarak performansı artırabilir.

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
tr: Yazı listelerinde (arşiv, blog sayfası, kategori, arama sonuçları..) yazı dolaşımını göster

en: Display posts navigation in single posts
tr: Tekli yazılarda yazı dolaşımını göster

en: Display navigation in pages
tr: Sayfalarda dolaşımı göster

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, dolaşım yazıların altında görüntülenir

en: Display posts navigation
tr: Yazı dolaşımını göster

en: post screen
tr: Daha fazla bilg: Yazı Ekranı

en: Custom
tr: Özel

en: Skin color
tr: Dış görünüm rengi

en: Comments bubble color
tr: Yorum baloncuğu rengi

en: Large bubbles
tr: Büyük baloncuklar

en: Small bubbles
tr: Küçük baloncuklar

en: Comments bubble shape
tr: Yorum baloncuğu şekli

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
tr: Sayfada ilk paragrafın başında büyük harf uygula

en: Enable drop caps in pages
tr: Sayfalarda paragraf başı büyük harf yapmayı etkinleştir

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
tr: Tekli yazıda ilk paragrafın başında büyük harf uygula

en: Enable drop caps in posts
tr: Yazılarda paragraf başı büyük harf yapmayı etkinleştir

en: Drop cap style
tr: Paragraf başı ilk harf stili

en: (number of words)
tr: (kelime sayısı)

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
tr: Paragraf en az bu kadar sayıda kelimeyi içerdiğinde başında büyük harf uygula:

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
tr: Yazı/sayfa içeriğinde ilk paragrafın başında büyük harf uygula

en: Enable drop caps
tr: Paragraf başı büyük harf yapmayı etkinleştir

en: Drop caps
tr: Paragraf başı büyük harfler

en: Enable Lightbox effect in galleries
tr: Galerilerde ışık kutusu etkisi uygula

en: Apply Customizr effects to galleries images
tr: Galeri görselleri Customizr efektlerini uygula

en: Enable Customizr galleries
tr: Customizr galerilerini etkinleştir

en: After the title
tr: Başlıktan sonra

en: Before the title boxed
tr: Başlık kutusundan önce

en: Before the title in full width
tr: Başlıktan önce tam genişlik

en: Don't display
tr: Gösterme

en: Post thumbnail position
tr: Yazı küçük resmi konumu

en: Search results page titles
tr: Arama sonuçları sayfası başlıkları

en: Search Results for :
tr: Arama Sonuçları :

en: Author pages titles
tr: Yazar sayfası başlıkları

en: Tag pages titles
tr: Etiket sayfası başlıkları

en: Category pages titles
tr: Kategori sayfası başlıkları

en: Archive titles
tr: Arşiv başlıkları

en: Alternate thumbnail/content
tr: Alternatif küçük resim/içerik

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
tr: Yazı başlığının yanındaki baloncukta yorum sayısını göster

en: Simple black
tr: Sade siyah

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
tr: Galeri görselleri üzerine gelince şık bir genişleme etkisi uygula

en: Enable Customizr effects on hover
tr: Üzerine gelince Customizr efektlerini etkinleştir

en: Apply lightbox effects to galleries images
tr: Galeri görsellerine ışık kutusu etkisi uygula

en: Left
tr: Sol

en: Bottom
tr: Alt

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üst

en: Thumbnails position
tr: Küçük resim konumu

en: Rectangular with no effect
tr: Dikdörtgen, effekt yok

en: Squared, no expansion
tr: Kare, genişleme yok

en: Rounded, no expansion
tr: Yuvarlaklaştırılmış köşeli, genişleme yok

en: Thumbnails shape
tr: Küçük resim şekli

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
tr: Alternatif küçük resim düzeni için seçenekler

en: Upload a default thumbnail
tr: Varsayılan küçük resim yükle

en: If no featured image is set for a post, use the last image attached to this post.
tr: Öne çıkan görsel ayarlanmadıysa, bu yazıya eklenen son görseli kullanın.

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
tr: Not: Küçük resimler ızgara düzeni seçildiğinde her zaman görüntülenir

en: Display the post thumbnails
tr: Yazı küçük resimlerini göster

en: Thumbnails options
tr: Küçük resim seçenekleri

en: Set the excerpt length (in number of words)
tr: Alıntı uzunluğunu ayarla (kelime sayısı)

en: Info (blue)
tr: Bilgi (mavi)

en: Important (red)
tr: Önemli (kırmızı)

en: Alert (orange)
tr: Alarm (turuncu)

en: Success (green)
tr: Başarılı (yeşil)

en: Default (grey)
tr: Varsayılan (gri)

en: Update notice style
tr: Bildirim stilini güncelle

en: Recently updated !
tr: Yeni güncellendi!

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, yazı başlığının yanında özelleştirilebilir bir son güncelleme bildirimi görüntülenir.

en: Display a recent update notice
tr: Son güncelleme bildirimi görüntülenir.

en: Recent update notice after post titles
tr: Yazı başlıklarından sonra son güncelleme bildirimi

en: Date of the last update
tr: Son güncelleme tarihi

en: Select the last update format
tr: Son güncelleme biçimini seç

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
tr: Bu seçenek işaretlenirse, son güncellemeye dair ilave tarih bilgileri görüntülenir (yazı hiç güncellenmediyse bir şey görünmez).

en: Display the update date
tr: Son güncelleme tarihini görüntüle

en: Display the author
tr: Yazarı göster

en: Display the publication date
tr: Yayım tarihini göster

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
tr: Hiyerarşik olmayan (etiket gibi) taksonomileri göster

en: Rectangular with unblur effect on hover
tr: Üzerine gelince dikdörtgen şeklinde netleştir

en: Rectangular with blur effect on hover
tr: Üzerine gelince netleştir

en: Squared, expand on hover
tr: Kare, üzerine gelince genişleyen

en: Rounded, expand on hover
tr: Yuvarlaklaştırılmış köşeli,üzerine gelince genişleyen

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, yazı küçük resimleri tüm yazı listelerinde görüntülenir: blog, arşiv, yazar sayfası, arama sayfaları, ...

en: Set the thumbnail's max height in pixels
tr: Küçük resimlerin piksel olarak azami yüksekliği

en: Update notice text
tr: Güncelleme bildirim metni

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
tr: Son güncelleme uyarısının görüntüleneceği azami gün aralığını ayarlayın.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
tr: Son güncellemeden bu yana kaç günden azsa bildirimi gösterin

en: No. of days since last update
tr: Kaç gün önce güncellendi

en: Text only
tr: Sadece metin

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
tr: Hiyerarşik (kategori gibi) taksonomileri göster

en: Select the metas to display
tr: Gösterilecek metaları seç

en: Display posts metas for single posts
tr: Tekli yazılardaki metaları göster

en: Display posts metas on home
tr: Ana sayfadaki yazı metalarını göster

en: Select the contexts
tr: Bağlamları seç

en: Buttons and text
tr: Düğmeler ve metin

en: Select a design for the post metas
tr: Yazı metaları için bir tasarım seç

en: Metas Design
tr: Meta Tasarımı

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, yazı metaları (taksonomiler, tarih ve yazar gibi) yazı başlığının altında görüntülenir.

en: Display posts metas
tr: Yazı metalarını göster

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, arşiv sayfasında, yazı tipi simgesi her yazı başlığının solunda gösterilir. Arşiv sayfası: Kategori, etiket, yazar, arşiv tarihi, özel taksonomiler, arama sonuçları olabilir.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
tr: Arşiv sayfasında her yazı başlığının yanında bir simge göster

en: Display an icon next to the archive title
tr: Arşiv başlığının yanında bir simge göster

en: Display a post icon next to the single post title
tr: Tekli yazı başlığının yanında bir simge göster

en: Display a page icon next to the page title
tr: Sayfa başlığının yanında bir simge göster

en: Display icons next to titles
tr: Başlıkların yanında simgeleri göster

en: Display the breadcrumb in single posts
tr: Tekli yazılarda gezinti menüsünü göster

en: Display the breadcrumb in pages
tr: Sayfalarda gezinti menüsünü göster

en: Display the breadcrumb on home page
tr: Ana sayfada gezinti menüsünü göster

en: Open external links in a new tab
tr: Harici bağlantıları yeni sekmede aç

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
tr: Bu sadece yazı veya sayfa içeriğinde yer alan bağlantılara uygulanacaktır.

en: Display an icon next to external links
tr: Harici bağlantıların yanında bir simge göster

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
tr: Alt menü bloklarını solma efektiyle ortaya çıkar

en: Menu on the right
tr: Menü sağ tarafta

en: Menu on the left
tr: Menü sol tarafta

en: the z-index
tr: Z-indeksi

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
tr: Yazı listelerindeki (arşiv, blog, sayfa) metaları göster

en: WP footer widgets : display icons next to titles
tr: WP alt kısım bileşenleri: simgeleri başlıkların yanında göster

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
tr: WP kenar çubuğu bileşenleri: simgeleri başlıkların yanında göster

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, her arşiv türünün başlığının solunda arşiv simgesi gösterilir. Arşiv sayfası: Kategori, etiket, yazar, arşiv tarihi, özel taksonomiler, arama sonuçları olabilir.

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
tr: Gezinti menüsünü yazı listelerinde göster: blog sayfası, arşiv, arama sonuçları..

en: Fade effect on link hover
tr: Üzerine gelince solma efekti

en: Hover move effect for the sub menu items
tr: Alt menü öğeleri için, üzerine gelince hareket efekti

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, sayfa, yazı, arşiv ve WP dahili bileşenleri başlıklarının yanında içeriğe uygun bir simge gösterilir.

en: What is
tr: Nedir

en: Sticky on scroll
tr: Kaydırma esnasında sabitlenir

en: Set the header z-index
tr: Üst kısım z-indeksini ayarla

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
tr: Sabit üst kısım: Kaydırma esnasında yarı şefaf

en: Sticky header : display the menu
tr: Sabit üst kısım: Menüyü göster

en: Sticky header : shrink title / logo
tr: Sabit üst kısım: Başlığı/logoyu daralt

en: Sticky header : display the title / logo
tr: Sabit üst kısım: Başlığı/logoyu göster

en: Sticky header : display the tagline
tr: Sabit üst kısım: Sloganı göster

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, aşağı kaydırma esnasında, üst kısım sayfanın en üstünde sabit tutulur

en: Sticky header settings
tr: Sabit üst kısım ayarları

en: Logo / title on the right
tr: Logo/başlık sağ tarafta

en: Logo / title centered
tr: Logo/başlık ortada

en: Logo / title on the left
tr: Logo/başlık sol tarafta

en: Display menu in a box
tr: Menüyü kutu içerinde göster

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
tr: Önceden yazı tipi boyutu seçilmediği taktirde, bu seçenek, web sitesinin bütün metin öğeleri için varsayılan yazı tipi büyüklüğünü ayarlar.

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, üst kısım/sloganı/sosyal ağlar açık gri bir kutuyla çerçeveler

en: Set your website default font size in pixels.
tr: Varsayılan yazı tipi büyüklüğünü piksel olarak ayarla.

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
tr: Web siteniz için güzel bir yazı tipi çifti seç (başlıklar &amp; varsayılan yazı tipi) veya tek yazı tipi.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
tr: Her bir yazı içeriğinden sonra bir yazar bilgi bloğu göstermek için bu seçeneği işaretleyin. Not: Biyografik bilgi alanı, kullanıcı profilinde doldurulmalıdır.

en: Display an author box after each single post content
tr: Her yazı içeriğinden sonra bir yazar kutusu göster

en: Global Post Lists Settings
tr: Yazı Listesi Genel Ayarları

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
tr: Not: Ana sayfa düzeni ana sayfa bölümünde ayarlanmalıdır

en: Website Performances
tr: Web Sitesi Performansı

en: Footer global settings
tr: Alt kısım genel ayarları

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
tr: Bu yazı tipi toplayıcısı, yazı tipi çiftleri ve tek yazı tiplerinden oluşan kullanışlı seçenekler arasında önizleme ve seçim yapmanıza imkan sağlar. Bir çifti seçerseniz, ilk yazı tipi site ana başlıklarına uygulanır: site adı, site açıklaması, h1, h2, h3 başlıkları. İkincisi ise, web sitenizin bütün metin veya paragrafları için varsayılan yazı tipi olacaktır.

en: Post/Page Navigation
tr: Yazı / Sayfa Dolaşımı

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
tr: Yazı metaları (kategori, etiketler, özel taksonomiler)

en: Breadcrumb
tr: Gezinti Menüsü

en: Single posts
tr: Tekli Yazılar

en: Post lists : blog, archives, ...
tr: Yazı listesi : Blog, arşiv,...

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
tr[0]: Temanız %s menü destekliyor. Kullanmak istediğiniz menüyü seçin
tr[1]: Temanız %s menü destekliyor. Her bir konum için kullanmak istediğiniz menüyü seçin

en: Header design and layout
tr: Üst kısım tasarım ve düzeni

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Image settings
tr: Görsel ayarları

en: Set up the titles icons options
tr: Başlık simgesi seçeneklerini ayarla

en: Titles icons settings
tr: Başlık simgesi ayarları

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
tr: Bu alanı küçük CSS kod parçalarını test etmek için kullanın. Önemli CSS özelleştirmeleri için, style.css dosyasını değiştirebilirsiniz.

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse, sayfa içi bağlantılar tıklanırken yumuşak bir sayfa kaydırma sağlar.

en: Smooth scroll on click
tr: yumuşak bir sayfa kaydırma sağlar.

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
tr: Bu seçenek, görsellerinizi herhangi bir cihazda başlangıç en-boy oranlarına göre dikey veya yatay şekilde dinamik olarak ortalar.

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, slaytlar ayarlanırken yükleme simgesi gösterilir.

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
tr: Slayt gösterisi araçları: Slaytları işlemeden önce yükleme simgesini göster

en: How to create and use a child theme ?
tr: Alt tema nasıl oluşturulur ve kullanılır?

en: child theme.
tr: alt teması.

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
tr: Herhangi bir cihazda küçük resimleri dinamik ortalama

en: Dynamic slider images centering on any devices
tr: Herhangi bir cihazda slayt gösterici görselini dinamik ortalama

en: regenerate thumbnails
tr: küçük resimleri yeniden oluştur

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
tr: Etkinleştirilirse, web siteniz yüksek çözünürlüklü cihazları destekler.

en: High resolution (Retina) support
tr: Yüksek çözünürlüklü (Retina) desteği

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
tr: Etkinleştirilirse, bu seçenek görselleri ışık kutusu yakınlaştırma ekranına sığmaya zorlar.

en: Autoscale images on zoom
tr: Yakınlaştırma esnasında görüntüleri otomatik ölçeklendir

en: Lightbox effect on images
tr: Görseller üzerinde ışıklı kutu efekti

en: Enable comments on pages
tr: Sayfalarda yorum eklemeyi etkinleştir

en: Choose the pages default layout
tr: Varsayılan sayfa düzenini seç

en: Display the full content
tr: İçeriği tam göster

en: Display the excerpt
tr: Alıntıyı göster

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
tr: Listelerdeki yazıların uzunluğunu seçin (ana sayfa, arama, arşiv, ...)

en: Maximum number of posts per page
tr: Her sayfada yayımlanacak azami yazı sayısı

en: Choose the posts default layout
tr: Varsayılan yazı düzenini seç

en: Force default layout everywhere
tr: Varsayılan düzeni her yerde zorla

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
tr: Özel CSS ve tasarımınızı anlık olarak ekleyin! (ileri düzey kullanıcılar için)

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
tr: Bu seçeneği akıllı telefon veya tablet görünür alanında, varsa yan çubukları ana içerik bloğundan sonrasına taşımak için etkinleştirin.

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
tr: Küçük cihazlarda dinamik kenar çubuğunu yeniden sırala

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
tr: Bu ücretsiz eklentiyle ortam kütüphanesindeki görselleri yüksek çözünürlükte yeniden oluşturmanız hararetle önerilir

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
tr: Etkinleştirilirse, bu seçenek, bir görsel tıklandığında yakınlaştırma efekti içeren açılır pencereyi gösterir: Bu efektin sayfa ve yazıların görselleri üzerinde etkinleştirilmesi için, görsellerin Ortam Dosyasına bağlanması gerekir.

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
tr: Bu seçenek, ön sayfa dahil içeren bütün yazı ve sayfalardaki özel düzenleri geçersiz kılacaktır.

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
tr: Küçük resimleri yeniden oluşturma eklentisinin tanım sayfasını aç

en: Social links in footer
tr: Alt kısımda sosyal bağlantılar

en: Social links in right sidebar
tr: Sağ kenar çubuğunda sosyal bağlantılar

en: Social links in left sidebar
tr: Sol kenar çubuğunda sosyal bağlantılar

en: Social links in header
tr: Üst kısımda sosyal bağlantılar

en: Button text
tr: Düğme Metin

en: Choose the global default layout
tr: Varsayılan genel düzeni seç

en: Display Breadcrumb
tr: Gezinti Menüsünü Göster

en: Disable
tr: Etkisizleştir

en: Read more &raquo;
tr: Devamını oku &raquo;

en: Show images
tr: Görselleri göster

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
tr: Görseller, her sayfanın düzenleme ekranında, sağ alt köşedeki "öne çıkan görsel" ile ayarlanır. Öne çıkan sayfa görsellerini devre dışı bırakmak için yukarıdaki seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Display home featured pages area
tr: Ana sayfada öne çıkan sayfa alanını göster

en: Featured pages options
tr: Öne çıkan sayfa seçenekleri

en: in ms : 1000ms = 1s
tr: milisaniye cinsinden: 1000ms = 1s

en: Delay between each slides
tr: Slaytlar arası gecikme

en: Full width slider
tr: Tam sayfa slayt göstericisi

en: Select front page slider
tr: Ön sayfa slayt göstericisi

en: Slider options
tr: Slayt Seçenekleri

en: Set up the front page layout
tr: Ön sayfa düzenini ayarla

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Posts page
tr: Yazı sayfası

en: A static page
tr: Sabit bir sayfa

en: Don't show any posts or page
tr: Hiç bir yazı veya sayfa gösterme

en: Your latest posts
tr: En son yazılar

en: Front page displays
tr: Ön sayfa görünümleri

en: Choose content and layout
tr: İçerik ve düzeni seç

en: FAVICON
tr: SİTE SİMGESİ

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
tr: Site simgesi yükle (desteklenen biçimler: .ico, .png, .gif)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
tr: Sabit üst kısım modunda farklı bir logo belirlemek için bu yükleme kontrolünü kullanın

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
tr: Renkli üst kenarlığı kaldırmak için bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Display top border
tr: Üst kenarlığı göster

en: Using the minified version of the stylesheets will speed up your webpage load time.
tr: Stil sayfalarının küçültülmüş halini kullanmak, web sayfanızın yüklenme süresini hızlandıracaktır.

en: Performance : use the minified CSS stylesheets
tr: Performans: Küçültülmüş CSS stil sayfalarını kullanın

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
tr: Yukarı Kayarken Sabit Logoyu Yükle (desteklenen biçimler: .jpg, .png, .gif, .svg, svgz)

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
tr: Logonun orijinal boyutlarını korumak için bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
tr: Logo boyutlarını azami 250 piksel genişlik ve 100 piksel yükseklik ile sınırla

en: Apply a random color skin on each page load.
tr: Her sayfa yüklenmesinde rastgele bir dış görünüm rengi uygulayın.

en: Randomize the skin
tr: Dış görünümü rastgele seç

en: Choose a predefined skin
tr: Önceden tanımlı bir dış görünüm seç

en: Expand submenus on hover
tr: Üzerine gelince alt menüleri genişlet

en: Expand submenus on click
tr: Tıklanınca alt menüleri genişlet

en: Select a submenu expansion option
tr: Bir alt menü genişletme seçeneği seçin

en: Various settings for responsive display
tr: Duyarlı/responsive ekran için çeşitli ayarlar

en: Responsive settings
tr: Duyarlı/responsive ayarları

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Social links
tr: Sosyal Ağlar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Pages &amp; Posts Layout
tr: Sayfa &amp; Yazı Düzeni

en: Advanced options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Footer
tr: Alt Kısım

en: Header
tr: Üst Kısım

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
tr: &mdash; Demo slayt gösterici &mdash;

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
tr: Önce bir sayfa seçmeniz gerekiyor. Sayfa alıntısını kullanmak istiyorsanız bu alanı boş bırakın.

en: Featured text %1$s (200 char. max)
tr: Öne çıkan metin %1$s (azami 200 karakter)

en: Custom featured page %1$s
tr: Öne çıkan özel sayfa %1$s

en: &mdash; No slider &mdash;
tr: &mdash; Slayt gösterici yok &mdash;

en: Featured text three (200 char. max)
tr: Öne çıkan üçüncü metin (azami 200 karakter)

en: Featured text two (200 char. max)
tr: Öne çıkan ikinci metin (azami 200 karakter)

en: Featured text one (200 char. max)
tr: Öne çıkan birinci metin (azami 200 karakter)

en: Home featured page three
tr: Öne çıkan üçüncü sayfa

en: Home featured page two
tr: Öne çıkan ikinci sayfa

en: Home featured page one
tr: Öne çıkan birinci sayfa

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Main Menu
tr: Ana menü

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
tr: WordPress özelleştirme ekranında pek çok düzen ve tasarım seçeneği mümkün : Değişikliklerinizi anında görün!

en: Customizr is a clean responsive theme
tr: Customizr, kusursuz duyarlı/responsive bir temadır

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama kriterlerinizle örtüşen bir sonuç bulunamadı. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
tr: Üzgünüz, ancak istenen sayfa bulunamadı. Aşağıda başka bir arama deneyebilirsiniz.

en: Footer Widget Area Three
tr: Alt Kısım Üçüncü Bileşeni

en: Footer Widget Area Two
tr: Alt Kısım İkinci Bileşeni

en: Footer Widget Area One
tr: Alt Kısım Birinci Bileşeni

en: Just use it as you want !
tr: Dilediğiniz bileşeni kullanın!

en: Left Sidebar
tr: Sol Menü

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
tr: Yazılar, statik sayfalar, arşiv ve arama sayfalarında görünür

en: Right Sidebar
tr: Sağ Menü

en: Follow me on LinkedIn
tr: LinkedIn'de beni takip et

en: Follow me on Dribbble
tr: Dribbble'de beni takip et

en: Follow me on Github
tr: Github'da beni takip et

en: Pin me on Pinterest
tr: Pinterest'te beni takip et

en: Follow me on Youtube
tr: Youtube'da beni takip et

en: Follow me on WordPress
tr: WordPress'te beni takip et

en: Follow me on Twitter
tr: Beni Twitter'da takip et

en: Light blue
tr: Açık mavi

en: Green blue
tr: Yeşil mavi

en: Light green
tr: Açık yeşil

en: Follow me on Flickr
tr: Flickr'da beni takip et

en: Follow me on Tumblr
tr: Tumblr'da beni takip et

en: Follow me on Instagram
tr: Instagram'da beni takip et

en: Follow me on Google+
tr: Google+'da beni takip et

en: Follow me on Facebook
tr: Facebook'da beni takip et

en: Single fonts
tr: Tek yazı tipi

en: Web safe fonts pairs
tr: Web güvenli yazı tipi çiftleri

en: Google fonts pairs
tr: Google yazı tipi çiftleri

en: Subscribe to my rss feed
tr: RSS yayınıma abone ol

en: Green
tr: Yeşil

en: Flat yellow
tr: Düz sarı

en: Yellow
tr: Sarı

en: Flat orange
tr: Düz turuncu

en: Orange
tr: Turuncu

en: Red
tr: Kırmızı

en: Flat red
tr: Düz kırmızı

en: Purple
tr: Mor

en: Flat purple
tr: Düz mor

en: Light grey
tr: Açık gri

en: Grey
tr: Gri

en: Flat black
tr: Düz siyah

en: Black
tr: Siyah

en: Left sidebar
tr: Sol Menü

en: Blue
tr: Mavi

en: No sidebars : full width layout
tr: Kenar çubuğu yok: Tam sayfa düzeni

en: 2 sidebars : Right and Left
tr: 2 Kenar çubuğu: Sağ ve Sol

en: Right sidebar
tr: Sağ Menü

en: Remove
tr: Kaldır

en: Upload
tr: Yükle

en: Need help to create a slider ?
tr: Slayt gösterici oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
tr: Sistem bilgilerini kopyalamak için, aşağıya tıklayın ve ardından Ctrl + C (PC) veya Cmd + C (Mac) tuşlarına basın.

en: Please include the following informations when posting support requests
tr: Destek talebinde bulunurken lütfen aşağıdaki bilgileri de ekleyin

en: System Informations
tr: Sistem Bilgileri

en: Check the documentation
tr: Customizr belgelerini incele

en: Create a slider
tr: Slayt gösterici oluşturmak için Ortam Kütüphanesine git

en: Go to Dashboard
tr: Başlangıç Ekranına (Yönetim Paneli) git

en: Follow us
tr: Bizi takip et

en: Changelog in version %1$s
tr: %1$s Sürümündeki değişiklik günlüğü

en: Easily take your web design one step further
tr: Web tasarımınızı kolayca bir adım daha ileri götürün

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
tr: Temamızdan memnunsanız, wordpress.org'da belirtin ve Customizr için güzel bir değerlendirme yapın! <br /> (Geribildirimlerinize bağımlıyız ...)

en: Happy user of Customizr?
tr: Customizr'ın mutlu bir kullanıcısı mısınız?

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
tr: Customizr %1$s alt temasını kullanıyorsunuz: Daima yükseltmeden sonra bir işlevin veya şablonun kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için %2$s kontrol edin.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
tr: Başlangıç Ekranına (Yönetim Paneli) git &rarr; Ana sayfa

en: About Customizr
tr: Customizr Hakkında

en: Current slide
tr: Geçerli slayt

en: Edit this slide
tr: Bu slaytı düzenle

en: No Image Selected
tr: Görsel seçilmedi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: Slide Text
tr: Slayt Metni

en: Title
tr: Başlık

en: Slide Image
tr: Slayt Görseli

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
tr: Henüz herhangi bir slayt gösterici oluşturmadınız. Bir slayt gösterici adı yazın ve ilk göstericiyi eklemek için düğmeyi tıklayın.

en: Add a slider
tr: Slayt gösterici ekle

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
tr: Bağlantılı bir sayfa veya yazı seçin (son 100 tane arasında).

en: Button text (80 char. max length)
tr: Düğme metni (azami 80 karakter)

en: Title and text color
tr: Başlık ve metin rengi

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
tr: Bu slayt göstericisinde görüntülenecek bir slayt yok. Ortam Kütüphanesine gidin ve görsel eklemeye başlayın.

en: Description text (below the title, 250 char. max length)
tr: Açıklama metni (başlığın altında, azami 250 karakter)

en: Title text (80 char. max length)
tr: Başlık metni (azami 80 karakter)

en: Add to a slider (create one if needed)
tr: Slayt gösterici ekleyin (gerekirse bir tane oluşturun)

en: Delete slider
tr: Slayt göstericiyi sil

en: Delete this slider
tr: Bu slayt göstericiyi sil

en: Slider Layout : set the slider in full width
tr: Slayt gösterici düzeni: Slayt göstericiyi tam sayfa yap

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
tr: Her bir slayt arasındaki gecikme milisaniye cinsinden (varsayılan: 5000 ms)

en: &mdash; Select a slider &mdash;
tr: &mdash; Slayt gösterici seç &mdash;

en: Choose a slider
tr: Slayt gösterici seç

en: Add a slider to this post/page
tr: Bu yazıya/sayfaya slayt gösterici ekle

en: Default layout %1s
tr: Varsayılan düzen %1s

en: Select a specific layout for %1$s
tr: %1$s için belirli düzeni belirle

en: this post
tr: bu yazı

en: this page
tr: bu sayfa

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
tr: Önceden tanımlanmış sol ve sağ kenar çubuklarını kullanarak %1$s için belirli bir düzen oluşturabilirsiniz. Varsayılan düzenler, WordPress özelleştirme ekranında %2$s olarak tanımlanabilir. <br />

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
tr: Henüz slayt gösterici oluşturmadınız. Ortam kütüphanesine gidin, görsellerinizi düzenleyin ve bunları slayt göstericisine ekleyin.

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
tr: Yeni bir slayt gösterici oluşturmak için: Ortam kütüphanesine gidin, resimlerinizi düzenleyin ve yeni slayt göstericiye bunları ekleyin.

en: here
tr: Buraya Tıklayın!

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
tr: Slayt gösterici kalıcı olarak silinecek (görseller, eylem çağrısı ve bağlantılar korunacak)

en: posts
tr: yazılar

en: Slider Options
tr: Slayt Seçenekleri

en: pages
tr: sayfalar

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
tr: Varsayılan %1$s düzeni buna ayarlandı : %2$s

en: Layout Options
tr: Düzen Seçenekleri

en: Upgrade Wordpress Now
tr: Hadi Wordpress sürümünü yükseltin

en: This theme requires WordPress 3.4+
tr: Bu tema WordPress 3.4 veya üzeri sürüme ihtiyaç duymakta

en: Upgrade WP
tr: WP'i yükseltin

en: Discover Customizr Pro
tr: Customizr Pro'yu keşfedin

en: Jump to the blog design options
tr: Blog tasarımı seçeneklerine geçin

en: More grid design options
tr: Daha fazla ızgara tasarımı seçeneği
